Anasayfa / İl / Balıkesir / Balıkesir Saatli Cami Ayvalık hakkında bilgi Camiiler.com
Saatli Cami
Saatli Cami

Balıkesir Saatli Cami Ayvalık hakkında bilgi Camiiler.com

Balıkesir Saatli Cami Ayvalık hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (99.37%)
158 oy verildi.

Ayvalık Saatli Cami

Ayvalık Saatli Cami merkezde İsmetpaşa mahallesinde bulunmakta ve Ayvalık’ın simgesi olmuş tarihi eser mübadele öncesinde, Saatli Camii önceleri Ortodoks Hristiyan cemaatin kilisesi olan mabed 1928 yıllından beri artık Müslüman cemaate cami olarak hizmet vermektedir.

Saatli Camii
Saatli Camii

Saatli Camii, Ayvalık’ta yer almaktadır kesin olmamakla birlikte 1850 dolaylarında Agai İanni Kilisesi olarak Ayvalık’ta inşa edilmiştir.

Cumhuriyetin ilanına müteakip birinci mübadele kapsamında yöreye yerleşen halkın ihtiyaçlarına binaen 1928 yılında camiye dönüştürülmüştür.

Camiye dönüştürüldüğü için içinde ikonalar dışındaki her türlü detay aslına uygun olarak görülebilir. İkonaların üzerinin boyanması hariç değişiklik yapılmamıştır.

Saatli Cami

Balıkesir Saatli Cami
Balıkesir Saatli Cami

Saatli Camii, adını çan kulesi üzerindeki saatten almaktadır.

Mübadele öncesinde Ortodoks Hıristiyan cemaatin kilisesi olan mabet, artık Müslüman cemaate cami olarak hizmet verirken o dönemindeki yapısını da korumaktadır.

Saatli Camisi (Ayvalık)

İlçe merkezinde İsmet Paşa Mahallesi’ndedir. XIX.yüzyılın ikinci yarısında yerli Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928’den sonra camiye dönüştürülmüştür.

Cami Özellikleri

Dikdörtgen plânlı bir yapı olup, dört sütunlu, revaklı, akantus yapraklarıyla süslü bir kapıdan içeriye girilmektedir. Yapının planı haç düzeninde olup, orta bölüm küçük bir kubbe ile haçın kolları da tonozlarla örtülüdür. Kilisenin Çan kulesi sonraki yıllarda saat kulesine dönüştürülmüş ve bu yüzden de Saatli Cami ismini almıştır.

Balıkesir Tarihi Eserleri

Balıkesir`in görülmeye değer tarihi eserleri: Zağnos Paşa Camii (Paşa Camisi) ve Külliyesi, Yıldırım Camii, Umurbey Camii, Karesi Bey Türbesi, Cami ve Türbeler, Kurşunlu Camii çevredeki en eski İslami eserdir.

Cami hakkında bilgi, iç dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Saatli Camii
Fevzipaşa-Vehbibey Mah.
10400 Ayvalık Balıkesir
TÜRKİYE
Camiye dönüştürülme tarihi: 1928
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:
Cami İmamı
?
Cami Müezzini
?

Saatli Cami hakkında bilgi, iç dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yazarak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Balıkesir hakkında bilgi

Balıkesir Şehri Hakkında Bilgi, Balıkesir Saatli Cami ve Balıkesir Tarihi Hakkında Bilgi için en doğru bilgilere ulaşmak için resmi siteleri kullanabilirsiniz.

Balıkesir Resmi Kurumlar Siteleri

Resmi Kurum İnternet Sitesi
T.C. Balıkesir Valiliği http://www.balikesir.gov.tr/
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi http://www.balikesir.bel.tr/
T.C. Balıkesir İl Müftülüğü http://www.balikesirmuftulugu.gov.tr/

Ayvalık Saatli Camii

Yazı: Bilsen GÜRER
Ayvalık’ta, Cumhuriyet Meydanı’nın yakınında bulunuyor. Çınarlı Cami ile de mesafesi fazla değil. Ayvalık silüetinde, hemen yanı başındaki Çınarlı Cami ile birlikte, hakim bir görüntü sağlıyorlar. Özellikle de Ayvalık tepelerinden eski Ayvalık’ın bulunduğu ilk çanağa bakıldığında, bu iki kilise eskisi camii mükemmel bir fotoğraf karesi oluşturuyorlar.

Aslında bu çanakta bulunan kilise sayısı üçtür. Üçü de çok iyi korunmuş durumdadırlar. Üçü de aynı karenin içine sığacak kadar yakındırlar. Fakat bilmeyenler için üçüncüsünü fark etmek biraz zor olabilir. Çünkü 1844 yılında inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi’nin görünüşü farklıdır. Ne bir çan kulesi vardır, ne de (camiye de çevrilmemiş, müzeye de, hep kapalı tutuluyor) dışarıdan baklıdığında onun bir kilise olduğunu anlatacak başka bir görüntü. Ama, Çınarlı ve Saatli Cami‘ler üstlendikleri yeni işlevlerini zaten minareleriyle gösteriyorlar. Dikkatli bakıldığında da mimari özelliklerinden, dışarıdan da görülebilen haç planlarından, sıklıkla kullanılan korint ve ion tarzı sütunlardan, merdivenlerinden velhasılı bir çok şeyden dolayı eski birer kilise olduklarını çok rahat anlatabiliyorlar. Ayvalık’ta bulunan kilise, manastır ve şapellerin ortak özellikleri, hepsinin Ortodoks Hristiyan mabetleri oluşudur. Sayıları bir hayli fazladır. Hem Ayvalık merkezinde hem Cunda’da (Ali Bey Adası) bulunurlar. Kırsalda bulunan küçük mabedler de “Eksolasi” olarak adlandırılırlar.

Mübadele öncesinde Ayos Yannis adıyla bilinen bu kilise camiye çevrilince “Çarşı Camisi” olarak anılmaya başlanmış. Gerçekten de bu gün bile çok canlı olan yani yaşayan bir çarşının hemen yanı başında bulunuyor. Hatta, bahçe girişlerinden bir tanesi bu çarşının içinden verilmiş. 1944 depreminde saat kulesi olarak da kullanılan çan kulesi yıkılınca, çanı yok olmuş. Yıkılan kule de yeniden onarılarak sadece saat kulesi olarak kullanılmaya başlanmış. O tarihten sonra da “Saatli Cami” olarak söylenmeye başlanmış.

Saatli Cami merkezde, büyükçe bir bahçenin içinde yer alıyor. Üç taraftan da bahçe giriş kapıları bulunuyor. Yapı 375 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş, kullanım alanı toplam olarak 1250 metrekare. Yapım yılı kimi kaynaklarda 1850’lerden sonra olarak yazılsa da bunu 1870 olarak verenler de var. Camiye çevriliş yılı 1928. Bu kilise de kapalı Yunan haçlı bir plana sahip. Tek apsisli, üç nefli olarak inşa edilmiş. Ana ibadet mekanı olan naos, üç nefe ayrılmış. Bizans kiliselerinde giriş mekanı olarak yapılan narteks burada batı tarafında bulunuyor. Bahçeden, giriş kapısına altı basamakla çıkılıyor. Binanın en hareketli kısmı burası. Diğer kısımlar dışarıdan bakıldığında oldukça sadeler. Kilise, galerili bir yapı olarak inşa edilmiş. Naosun üzerinde bulunan kubbe bir kasnak üzerine oturtulmuş. Bu küçük kubbe, sekiz pencere ile aydınlatılmış. Kubbe pencerelerinin arasında yine sekiz adet de sağır pencere kullanılmış.,

Binanın aydınlatılması, iki kata da konulan değişik pencerelerden gelen ışıkla sağlanmış. Giriş kapısının her iki yanında birer pencere bulunyor. Girişin üst katında, alttakiler ile aynı hizada bulunan ama yuvarlak kemerli üç adet pencere ve iki yanında birer adet dikdötgen pencere kullanılmış. Kuzey ve güney cephelerde de yine simetrik pencerelerle aydınlatma sağlanmış. Bu pencereler alt katta dikdötgen olarak ikişer, üst katta üstten yuvarlanmış kemerlerle üçer adet olarak tekrarlanmışlar .Yapıdaki bütün pencere kenarları yöreye mahsus sarımsak taşı ile çevrelenerek daha belirgin hale getirilmişler. Ayrıca alt kat pencerelerde kutular halinde kullanılan demirler üst katlarda sade birer motif haline dönüştürülmüşler.

Saatli Camii‘nin giriş kapısında bulunan ion başlıklı dört sütun, güzel tavanı alçı süslemeli küçük bir sahan oluşturur. Hemen sol tarafta, çatıda bulunan çan kulesi yani şimdilerde saat kulesi de göğe uzanan sivri tavanı ile bu sevimli binaya gotik bir hava verilmesini sağlar. Saat kulesinde hem daire hem dörtgen saatler bulunur. Giriş kapısının sol tarafında da bahçe içine inşa edilmiş ve sarımsak taşı kullanılmış güzel bir minare var. Yüksekliği 44 metre. 2003 Yılında çıkan şiddetli bir fırtına ile yıkılan minare, çok kısa bir zaman içinde yeni baştan inşa edilmiş.

Giriş kapısının karşısına gelen doğu tarafına inşa edilen apsis ve çevresi oldukça sade tutulmuş. Apsiste bulunan küçük ve sade dikdörtgen pencerenin üzerinde yuvarlak bir ikinci pencere daha bulunuyor. Bu apsis doğu cephesini üçe bölmekte olup cepheye oranla biraz daha yüksek tutulmuş.

Ayos Yannis Kilisesi, camiye çevrildiğinde kilisenin haç kollarının doğu yönünde olan penceresi mihraba çevrilmiş. Mimberi ahşap. Kilisenin ikonostasis duvarı bulunmamaktadır. (Çınarlı Cami’nin muhteşem ikonostasisi aynı yerde muhafaza edilerek korunmuştur.)

Balıkesirin Tarihi Camileri

Çınarlı Cami’nin bir hayli yakınında olan, özellikle de uzaktan bakıldığında hemen yanı başındaymış gibi görünen Saatli Cami, çok sade, simetrisi korunarak inşa edilmiş bir yapı. Bütün zamanlarda kul ile tanrı arasında tanıklık etmiş bir mekan. Ayrı dinlerde tek tanrıya yakaranlara ev sahipliği yapmış. Binlerce fotoğraf karesini süslemiş. İnananlar kadar inanmayanların da ilgisini çekmiş. İnsan elinin yaratıcılığına, sadeliğe, hüzne hemen hemen insana özgü bütün duygulara tercümanlık ediyor.

Yazı: Bilsen GÜRER
bgurer@isiltur.com.tr

Etiketler: balıkesir saatli camii, nerede, , adresi, nasıl gidilir, ayvalık saatli cami, harita, saatli cami, balıkesir, adres, ayvalık saatli cami, balıkesir ilçeleri,

Balıkesirin tarihi eserleri

balıkesir tarihi, balıkesir yöresi, tarihi eserleri, hakkında bilgi, ayvalık saatli cami, balıkesir hakkında bilgi, saatli camisi, cami özellikleri, balıkesir ilçeleri, balıkesir şehri, balıkesir şehri, hakkında bilgiler, balıkesir tarihi eserleri, balıkesir şehri, balıkesirin tarihi camileri, tarihi hakkında bilgi, balıkesir resmi kurumlar

 balıkesir ayvalık saatli camii

balıkesir dağları, balıkesir şehri ilinin, balıkesir ili, balıkesir şehri, şehir, valiliği, kaymakamlık, belediyesi, resmi siteleri, balıkesir saatli cami, ayvalık, saatli camii, hakkında bilgi, ayvalık saatli cami, saatli camisi, cami özellikleri, balıkesirin tarihi camileri, tarihi hakkında bilgi, cami fotoğrafları, çarşı camisi, çınarlı cami

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>