Anasayfa / İl / Balıkesir / Balıkesir Şehri hakkında bilgi Camiiler.com
Balıkesir Şehri
Balıkesir Şehri

Balıkesir Şehri hakkında bilgi Camiiler.com

Balıkesir Şehri hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (99.44%)
215 oy verildi.

Kuzeybatı Anadolu’da bulunan Balıkesir şehri, batıda Çanakkale ili, doğusunda Bursa ve Kütahya illeri, güneyde ise Manisa ve İzmir illeri ile komşudur. Ayvalık ilçesinden de Yunanistan’ın Midilli Adası’na komşudur.

Balıkesir Saat Kulesi
Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Şehri ilin topraklarının büyük bir kısmı Marmara Bölgesi‘nde, geri kalan kısmı da Ege Bölgesi’ndedir.

Hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

Saat Kulesi

Şehrin adeta simgesi olmuştur.

1827 (h. 1243) yılında Silistre Valisi Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından 5 katlı olarak yaptırılmıştır. 1897 yılında Saat Kulesi meydana gelen bir depremde yıkılmıştır. Yıkılan kule 1901 yılında mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından yeniden yaptırılmıştır. 1962 yılında ise Kulenin giriş kapısı üzerinde yer alan kitabesi onarımdan geçmiştir.

Balıkesir İlçeleri

Balıkesir 20 ilçeden oluşmaktadır. Balıkesir’in ilçeleri sırasıyla şunlardır:

Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk ilçeleri.

Balıkesir Şehri

İlçe sayısı: 20
Belde sayısı: 34
Köy sayısı: 892

İlin Ege Denizi’nde Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adası, Marmara Denizi’nde de Marmara Adaları olarak bilinen adaları vardır.

Susurluk Çayı, Gönen Çayı, Simav Çayı, Atnos Çayı, Üzümcü Çayı ve Kille Deresi ve Manyas Gölü ve Tabak Gölü bu şehrimizdedir. Başlıca bilinen ovaları ise Manyas Ovası, Gönen Ovası, Balıkesir Ovası ve Körfez Ovaları’dır.

Balıkesir Çamlık Tepesi
Balıkesir Çamlık Tepesi

Balıkesir Dağları

Alaçam Dağları, Çataldağı, Edincik Dağı, Hodul Dağı, Kapıdağ, Keltepe, Sularya Dağı, Madra Dağları, Karadağ ve Kaz Dağı Balıkesir ilinin önemli dağlarıdır.

Balıkesir Tarihi

Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup, son yıllarda daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla meşhurdur. Başlıca turizm merkezleri Altınoluk, Ayvalık, Edremit, Akçay, Burhaniye, Ören ve Erdek`tir.

Balıkesir Şehri hakkında bilgi

Balıkesir Tarihi Hakkında Bilgi için en doğru bilgilere ulaşmak için sayfamızın en altında ki kaymakamlık ve belediye resmi siteleri kullanabilirsiniz.

Balıkesir’deki Cami sayısı

Balıkesir Cami sayısı: Diyanet İşleri Başkanlığı 31.12.2013 tarihi itibariyle Türkiye’de toplam 85 bin 412 cami bulunurken, İstatistiki bölge birimleri sınıflamasına göre Balıkesir’deki Cami sayısı 1.654 (binaltıyüzellidört).

Saatli Camii Balıkesir
Saatli Camii Balıkesir

Balıkesir’in Neleri Meşhur

Ayvalık tostu, kozak üzümü, kolonyası, kaymaklısı, saçaklı mantısı ve höşmerimi meşhurdur.

Balıkesir’in Sındırgı ve Bigadiç köylerinde yörükler tarafından dokunan Yağcıbedir Halıları bilinen yöresel ürünleridir.

Bir çok kişi tarafından bilinen Saatli Camii  özellikle ziyaret edilmektedir.

Manyas Kuş Cenneti

Dünyaca ünlü Manyas Kuş cenneti adeta şehre bir sembol olmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilk jet üssü olan 9. Ana Jet Üs Komutanlığı ile 6. Jet Üs Komutanlığı Balıkesir’de bulunmaktadır.

Balıkesir İlçeleri

Balıkesir 20 ilçeden oluşmaktadır. Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk ilçeleri.

Balıkesir Şehri Hakkında Bilgi

Balıkesir Şehrinin Adı nereden geliyorBalıkesir ili adını nereden almıştır. Balıkesir Şehri adını nereden aldığı hakkında değişik rivayetler vardır.

Balıkesir, Ege ve Marmara Denizlerine kıyıları olduğu için, tarihi en eski yerleşim bölgelerini kapsayan Arkaik Çağının MÖ 3000 yılına dek uzanır. Bu bölgenin Antik Çağdaki adı MYSİA`dır.

Balıkesirin Tarihi Eserleri
Balıkesir Zağnos Paşa Cami
Balıkesir Zağnos Paşa Cami

görülmeye değer Balıkesir’in tarihi eserleri merkezde;

Zağnos paşa Camii, Yıldırım Camii, Umurbey Camii, Saatli Camii, Karesi Bey Türbesi, Kurşunlu Camii çevredeki en eski İslami eserdir.

Balıkesir Şehri Hakkında Bilgi

Ayrıca Altınoluk Bucağında Andantros harabeleri dikkat eçeker. Küçükkuyu Köyü`ne yakın bir yerde bulunan Zeus Altarı ilginizi çekebilir.

Aynı zamanda Erdek, İvrindi, Gönen ve Marmara ilçeleri de çeşitli tarihi zenginliklere sahiptirler.

Balıkesir Üniversiteler

Balıkesir ilinde, 1992 yılında kurulan ve 1 Ocak 1993 tarihinde tüzel kişiliğini kazanan Balıkesir Üniversitesi örneği ile; Balıkesir Üniversitesi Necatibey Egitim Fakültesi, Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Balikesir Meslek Yüksekokulu, Balıkesir Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile çağdaş eğitimciliğe de katkılarda bulunmaktadır.

Balıkesir Resmi Kurumlar Siteleri

Resmi Kurum İnternet Sitesi
T.C. Balıkesir Valiliği http://www.balikesir.gov.tr/
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi http://www.balikesir.bel.tr/
T.C. Balıkesir İl Müftülüğü http://www.balikesirmuftulugu.gov.tr/

Etiketler: Balıkesir Şehri Hakkında Bilgibalıkesir şehri, balıkesir ilçeleri, balıkesirin tarihi eserleri, balıkesir hakkında bilgi, saat kulesi, balıkesir dağları, balıkesir tarihi, balıkesir şehri ilinin, balıkesir ili, balıkesir üniversitesi, balıkesir şehri, kaz dağı, manyas gölü, manyas kuş cenneti, şehri, marmara adaları, balıkesir şehri, adası, balıkesir şehri, valiliği, balıkesir şehri, kaymakamlık, balıkesir şehri, belediyesi, resmi siteleri, balıkesir yöresi

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir yorum

  1. camiiler com

    These topics are so confisung but this helped me get the job done.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>