Anasayfa / İl / Balıkesir / Balıkesir Yıldırım Cami ve Külliyesi hakkında bilgi Camiiler.com
Balıkesir Yıldırım Cami
Balıkesir Yıldırım Cami

Balıkesir Yıldırım Cami ve Külliyesi hakkında bilgi Camiiler.com

Balıkesir Yıldırım Cami ve Külliyesi hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (99.55%)
133 oy verildi.

Balıkesir Yıldırım Cami ve Külliyesi hakkında bilgi; halk arasında bazen Eski Cami olarak adlandırılır. Yıldırım Mahallesi’nde yer almaktadır.

Yıldırım Cami (Eski Cami) ve Külliyesi

Balıkesir merkezde, Yıldırım Mahallesinde yer almaktadır. Balıkesir’in en eski Osmanlı yapıtlarından biri olan Yıldırım Camisi halk arasında bazen Eski Cami olarak adlandırılmaktadır.

Yaptıranı hakkında bilgiler içeren kitabesi bulunmamakla beraber çeşitli kaynaklardan ve vakfiyesinden 1389’dan 1403 yılına kadar hükümdarlık yapmış dördüncü Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid (I. Bayezid) tarafından 1388’de yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Balıkesir Yıldırım Cami hakkında bilgi

Balıkesir Yıldırım Cami oldukça büyük bir avlu içerisinde 12 odalı medrese ve imaret ile birlikte külliye olarak ortaya çıkmıştır.

Balıkesir’de Osmanlılar Döneminden kalma en eski eserdir. avlusunda 12 odadan ibaret medrese ve bir şadırvan bulunmaktadır. Caminin iç mimarisi sade bir görünüm ile ön plana çıkmaktadır.

Balıkesir Yıldırım Cami Özellikleri

Balıkesir kentteki ilk Osmanlı eseri olmasının yanında; ilk ve tek “Selaatin Cami” yani Padişahın yaptırdığı cami olmasıyla da büyük önem taşımaktadır. Yıldırım Cami, 1461 yılında Paşa Cami inşa edilinceye kadar kentin en büyük camisi olmuştur.

Balıkesir Yıldırım Camii
Balıkesir Yıldırım Camii

Yıldırım Cami ve Külliyesi

Yıldırım Beyazıt Cami, ismini verdiği mahallede, medrese, hamam ve misafirhaneden oluşan yapılar topluluğunun merkezinde yer alıp, halen ibadethane olarak hizmet vermektedir. Yapım kitabesi bulunmamaktadır.

Yıldırım Cami Mimarisi

Oldukça büyük bir avlu içerisinde Medrese ve imaret ile birlikte külliye durumundadır. 1818’de ve 1897 depreminden sonra onarım görmüştür.

Caminin içi dikdörtgen planlı olup, beşer sütunlu iki diziyle üç nefe ayrılmıştır. Kaidesiz olarak konan bu devşirme sütunların başlıkları da devşirme malzemedendir. Altısı Bizans, üçü Osmanlı üslubunda, biri de eski bir kaide biçimindedir.

Caminin Mimari Özellikleri

Balıkesir Yıldırım Camide çevredeki yıkıntılardan alınmış devşirme mimari parçalar kullanılmıştır. Duvarları geniş derzli kesme taştandır. Sadece batı duvarında tek sıra tuğla vardır. Dış yüzeylerde yer yer ilk yapının izlerine rastlansa da, genel görünümüyle Geç dönem özelliklerini taşımaktadır. Çatısı kiremitle örtülüdür.

Yapının kıble yüzü diğer yüzler gibi sade olmakla birlikte, mihrabın iki yanında dikdörtgen pencerelerle bunların altında yuvarlak kemerli pencereleri bulunmaktadır. Batı cephesi daha hareketlidir. İki sıra halindeki pencerelerin alt sırada olanları orijinal olup, üst sıradaki yuvarlak kemerliler XIX.yüzyıl başlarındaki onarım sırasında yapılmıştır.

Yıldırım Camisi avlusunda bulunan medrese 12 hücreli bir yapı olup, 1897 depreminden sonra yeniden yapılmıştır. Sadece dış duvarları orijinaldir.

Caminin Mimari Özellikleri

Caminin kuzey, doğu ve batı duvarlarında birer kapısı vardır. Kuzeyde bulunan, ahşap ve camekanlı son cemaat yeri sonradan eklenmiştir.

Dikdörtgen söveli cümle kapısının iki yanındaki stalaktit başlıklı kalın dört köşe payelerin üstünde kesme taştan basık bir sivri kemer yer alır. Kemerin içinde kapı sövelerinin üstünde bulunan alınlıkta bir çerçeve biçiminde yazıt yeri bulunmakta ancak içi boştur.

Caminin batı duvarı ve buradaki giriş, kuzey girişine göre daha gösterişli yapılmıştır. Girişin üstü dört ahşap direğe oturan kiremit kaplı bir sundurma ile örtülmüştür. Bu bölümün ahşap tavanı oldukça süslü olup, ortada ampir bir göbek bulunmaktadır.

1897 depreminden sonra tavan yenilenmiştir. Mihrabın, dikdörtgen biçiminde duvarlardan dışarı taşan, kütlevi çerçeve bölümü de yenidir. Beş kenarlı mihrap nişinin kavsarası stalaktitlerle yukarı doğru daralmaktadır. Minber ahşaptır. Minaresi kuzeybatı köşesinde yer alır. Kesme taştan ve yenidir. Kare kaide üzerinde yükselen minare, silindirik gövdeli ve yivlidir. Gövde ile kaidenin birleştiği bölümde iki sıra bilezik vardır. Şerefenin altında da aynı biçimde bir bilezik bulunmaktadır.

Balıkesir Yıldırım Cami “Eski Cami” hakkın da bilgiler, iç resimler, dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Yıldırım Cami
Yıldırım Mah.
10100 Balıkesir
TÜRKİYE
Yapılış Tarihi: 1388
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:
Yıldırım Cami İmamı
?
Yıldırım Cami Müezzini
?

Balıkesir Yıldırım Cami yakınlardaki camiiler

Aygören Camii
İbrahim Bozok Camii
Çınarlı Camii
Emin Ağa Camii
Eski Hamidiye Camii
Hacı Cafer Camii
Hakkı Çavuş Camii
H. Ömer Camii
İncirli Camii
Karaoğlan Camii
Kasaplar Camii
Kavukçu Camii
Mecidiye Camii
Siteler Camii
Şamlı Camii
Şeyh Lütfullah Camii
Vicdaniye Camii
Yeşilli Camii
Yoğurtçu Camii
Zağnos Paşa Camii
Zahire Pazarı Camii

Yıldırım Cami Balıkesir

Caminin avlusundaki şadırvan yenidir. Sekiz kenarlı memer havuzun her köşesinde yuvarlak gömme sütunlar yer alır. Üzeri beş direğe dayanan bir camekanla örtülüdür.

Balıkesir Yıldırım Cami

Caminin kuzeydoğu köşesindeki imaret (Misafirhane-Zaviye) cami ile birlikte XIV.yüzyılın sonunda yapılmıştır. Orijinal durumu ile günümüze kadar gelebilmiştir.

İlk Osmanlı döneminde sık görülen zaviye camiler tipinin en basit örneğidir. Moloz taştan yapılmış duvarları kirpi saçaklarla tamamlanmıştır. Büyük bir niş içinde yer alan yay kemerli cümle kapısı üzerinde mermer bir yazıt bulunmaktadır. Kapıyı zengin bir silme çevrelemektedir. Kenarları düzgün tuğla kemerli, pencere açıklıkları örtülüdür. İçeride, orta mekanın iki yanında, daha alçakta zaviye odaları bulunmaktadır. Orta mekan ahşapla örtülü olup, yan mekânlar tonoz ile örtülmüştür. Bina dıştan kiremit çatı ile kaplıdır.

Yıldırım Cami Balıkesir

Balıkesir Eski Cami avlusunda bulunan medrese 12 hücreli bir yapı olup, 1897 depreminden sonra yeniden yapılmıştır. Sadece dış duvarları orijinaldir.

Balıkesir Yıldırım Cami ve Külliyesi hakkında bilgi

Etiktler: merkez, balıkesir yıldırım camii, ne zaman yapıldı, adresi, harita, vikipedi, balıkesir yıldırım camii kuran kursu, cami imamı, hocası, müezzin, külliye, kısa bilgiler, balıkesir eski cami, nerede, iletişim, genel, bilgileri, nasıl, gidilir, Balıkesir tarihi camiler, mimari, ilin, eserleri, Balıkesirdeki, Türkiye’deki Camiler ve Dünyadaki Camiler, Balıkesir Eski Cami ve Külliyesi hakkında bilgi Camiiler.com

Balıkesir Yıldırım Cami ve Külliyesi hakkında bilgi; Balıkesir Eski Cami, Yıldırım mahallesi’nde yer almaktadır. Balıkesir, eski camii, haritası, camii ve külliyesi, Balıkesir şehri, Balıkesirde tarihi camiler, resimleri, Balıkesirde gezilecek yerler, şehrin, Osmanlı eserleri, Balıkesirin tarihi camileri, şehirdeki, görülecek yerler, Balıkesir Hakkında Bilgi Rehberi. Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>