Anasayfa / İl / Balıkesir / Balıkesir Zağnos Paşa Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Zağnos Paşa Cami
Zağnos Paşa Cami

Balıkesir Zağnos Paşa Camii hakkında bilgi Camiiler.com

Balıkesir Zağnos Paşa Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (99.29%)
168 oy verildi.

Zağnos Paşa Camii (Paşa Camisi) ve Külliyesi

Balıkesir Zağnos Paşa Camii (Paşa Camisi) Külliyesi Zağnos Paşa Camisi; Balıkesir’in merkezde bulunan Cami, imarethane, türbe Hakkında Bilgi – Camiiler.com

Zağnos Paşa Cami ve Külliyesi

Balıkesir’in merkezinde Mustafa Fakıh mahallesinde bulunan Zağnos Paşa Cami, imarethane, hamam, türbe, muvakkithane, muallimhane ve bedesten`den oluşan yapılar topluluğu şehrin en büyük ve gösterişli külliyesidir.

Balıkesir Zağnos Paşa Camii hakkında bilgi

Cami, külliye ile birlikte II. Murat`ın damadı, dönemin yedinci padişahı II. Mehmed veya Fatih Sultan Mehmed‘ (Osmanlı Türkçesi: محمد بن مراد خان, Meḥemmed b. Murād Ḫān) ’in vezirlerinden ve kayın pederi Zağnos Paşa tarafından 1461 senesinde yaptırılmıştır.

Zağnos Paşa Camii (Paşa Camisi) ve Külliyesi
Zağnos Paşa Camii (Paşa Camisi) ve Külliyesi

Zağnos Paşa ayrıca külliyeye gelir olarak emlâk, âkar ve Pamukçu kaplıcalarını bağışlamıştır.

1577 depreminde hafif hasar gören yapı, 1898 depremi sonrası kullanılamaz hale gelip, dönemin ünlü Mutasarrıfı Ömer Ali Bey tarafından bugünkü kareye yakın dikdörtgen planda inşaa edilmiştir.

Günümüzde Külliyeden sadece hamam orijinal durumunda, hamamı ve camisi ayaktadır.

Caminin Tarihi Özellikleri

Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı döneminde bu camide bir hutbe vermiş ve vatanı kurtarma konusunda halkı heyecanlandırmıştır. Ayrıca 07.02.1923 tarihinde Atatürk’ün hutbesini okuduğu ilk ve tek camidir.

Zağnos Paşa Camii
Zağnos Paşa Camii

Balıkesir’in en büyük camisi olan Zağnos Paşa Camisi her an ziyaretçilerine açıktır. Mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıtlardan birisidir.

Atatürk’ün Camide okuduğu hutbe

7 Şubat 1923 günü öğleyin Paşa Camii‘nde okunan mevlidden sonra minbere çıkarak “Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selameti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun” sözleriyle “Balıkesir Hutbesi” diye anılan bu konuşmasını yapmıştır. Kaynak: Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Zağnos Paşa Cami

1000 kişilik kapasiteye sahip, Balıkesir’in en büyük camisi kare plânlıdır. Balıkesir’in en büyük camisi olan Zağnos Paşa Camii her an ziyaretçilerine açıktır. Mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıtlardan birisidir.

Caminin Bölümleri

Düzgün yontma taş ve kesme taştan yapılmıştır. Ortada dört ayak üzerine oturtulmuş merkezi bir kubbe etrafında dört adet köşe kubbesi ve aralarında yarım daire tonozlar yerleştirilerek yapılmıştır. Caminin son cemaat yeri yoktur.

Zağnos Paşa Camisi
Zağnos Paşa Camisi

İç bölüme kuzey, doğu ve batıdaki çift kanatlı ahşap kapılarla girilir. Üç yanda da kapıların önünde dört köşeli mermer sütunların taşıdığı, ahşap tavanlı, kurşun kaplı, eğimli bir çatı ile örtülü sundurmalar yer almaktadır. Caminin ahşap kadınlar mahfili, kuzey koridoru boyunca uzanır. Ahşap yivli altı sütuna oturan mahfil, kafeslidir. Giriş kapısı dışarıdadır. Mihrap, son dönem Türk sanatı özelliklerini taşıyan en güzel örneklerdendir.

Minare caminin kuzeybatı köşesindedir. Balıkesir eşrafından Arabacıoğulları’ndan Hacı Hafız Efendi yaptırmıştır. Barok üslupta ve kesme taştandır. Merkezi kubbe 1897 depreminde yıkılmış,1902 tarihinde yeniden yapılmıştır. Kapı üzerinde Kelime-i Tevhid Ebced hesabı ile ilk inşaat tarihi olan h. 865 (1464) tarihi okunmaktadır. Cami avlusunda türbe, hazire ve şadırvan bulunmaktadır.

Batıda, minare kaidesinin hemen yanında muvakkithane yer almaktadır. Kesme taştan yapılmıştır. Caminin avlusunda, biri kuzeyde, diğeri batıda olmak üzere iki şadırvan bulunmaktadır. Kuzeydeki şadırvan on iki köşelidir. Mermer şadırvanın içi Paşa hamamından gelen su ile doludur. Ortasında mermerden, dilimli fıskiyesi vardır. Son yıllarda şadırvanın üstü beş sade sütuna oturan bir kubbe ile örtülmüştür. Diğer şadırvan ise, caminin ikinci kez yapımında yapılmıştır. Biçimi ve örtüsü açısından kuzeydekinin aynıdır. Yalnız musluklu panolarda kabartma süsler vardır ve fıskiyesi farklıdır. Ayrıca caminin dışında, kuzeydoğu köşesinde, mermerden beş yüzlü bir şadırvan daha vardır. Her yüzünde, kemerler ile bağlanmış çift gömme sütunlar bulunmaktadır.

Balıkesirde Gezilecek Yerler
Zağanos Mehmed Paşa Camii
Karesi Mah.
10100 Balıkesir
TÜRKİYE
Yapılış Tarihi: 11461
Yaptıran: Zağanos Mehmed Paşa
Kapasite: 1000 kişi
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:

Yüksel EMETLİOĞLU

Yüksel EMETLİOĞLU
İmam Hatip

İbrahim TURAN

İbrahim TURAN
İmam Hatip

Bahtinur ÇAKAR

Bahtinur ÇAKAR
Müezzin Kayyım

Nafiz DUMAN

Nafiz DUMAN
Müezzin Kayyım

Alaca Mescit Camisi
AliBey (Çınarlı) Camisi
Biberli Cami
Eminağa Camisi
Eşref Rûmi Camisi
Evliya Çelebi Cami (Lonca Cami)
Hacı Ahmet Camisi
Hacı Ali (Alibey) Camisi
Hacı Bayram Camisi
Hakkı Çavuş Camisi
Hamidiye Camisi
Haydar Çavuş Camisi
İbrahimbey Camisi (Haci Arifağa Camisi)
Kadı Camisi
Karaoğlan Camisi
Kasaplar Camisi
Kasım Paşa Camisi
Kırımlılar Camisi
Kurşunlu Cami (Hekimzade Yusuf Sinan Camisi)
Omurbey (Umurbey) Camisi
Oruç Bey Mescidi
Saatli Cami Ayvalık
Şeyh Lütfullah Camisi
Ulu Cami
Vicdaniye Camisi
Yeni Cami
Yeşilli Cami (Bigadiç)
Yeşilli Cami (Hisariçi Camisi)
Yıldırım Camisi (Eski Cami) ve Külliyesi

Camideki 550 yıllık güneş saati

Caminin avlusunun güneyinde, güneş saati vardır. Kısa ve kalın bir sütunun üzerine oturtulmuş bir tablada saat dilimleri işaretlenmiştir. Ortasında demir bir çubuk vardır. Saat demir çerçeveli olup dilimler silinmiştir.

Camideki 550 yıllık güneş saatinin Türkçesi yapılacak
Balıkesir’deki tarihi Zağnos Paşa Cami‘nin avlusunda yer alan, Osmanlıca olduğu için pek anlaşılamayan 550 senelik güneş saatinin yanına, Türkçesi hazırlanarak konulacak.

BALIKESİR – Seyhan Kırıcı (AA)

Güneş Saati

Balıkesir’in simge yapılarından yaklaşık 600 yıllık Zağnos Paşa Camii‘nin avlusunda 550 senedir yerini koruyan, yarım asırdır namaza gelenler ile yerli ve yabancı turistler tarafından ne olduğu pek bilinmeyen güneş saatinin, herkesin anlayabileceği şekilde Türkçesi hazırlanacak.

Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, namaz vakitlerinin nasıl belirleneceği konusunda İslamiyet’te bazı ölçüler bulunduğunu söyledi.

Güneş Saati

Gündüz namazlarının vakitlerinin güneşe göre ayarlandığını dile getiren Erarı, “Namaz vakitleri, güneş saatiyle belirlenirdi. Herkesin kolunda saat bulunduğu dönem, yakın dönemler, son 100 yıla tekabül ediyor. Bunu hesaba katarsak önceki dönemler için namaz vakitlerini belirlemek ciddi bir mesele. Bu problemi çözmek için camilerimizde tek geçerli formül; güneş saatleri. Şu anda Zağnos Paşa Camii avlusunda yer alan güneş saati de onlardan biri” diye konuştu.

Caminin 600 yıllık, avlusundaki saatin de 550 senelik olduğunu anlatan Erarı, bunda Osmanlıca yapıldığını dile getirdi.

Güneş saatinin üzerindeki yazıları okuyabilecek kişinin pek kalmadığını vurgulayan Erarı, şöyle devam etti:

“Bu taş güneş saati hep burada 550 yıl görevini icra etti. 500 yıla yakın kullanıldı, son 50 yıldır faydalanılamıyor. Yarım asırdır bu saatin dünyasından uzağız. Aslında halen görevini yapıyor ama biz okuyamıyoruz. Bugün vatandaşlar, sadece bakıp geçiyor. Namaza gelenler, yerli ve yabancı turistler ne olduğunu bile anlamadan sadece bakıp geçiyor. Bu saatin günümüz Türkçesiyle hazırlanan bir benzerini hemen yanı başına yapacağız. Önümüzdeki günlerde Zağnos Paşa Cami restorasyon çalışmalarıyla yeni güneş saatimizin yapımı başlayacak.”

Güneş Saati

Aylar ve mevsimler de bulunuyor

Yeni bir kadran hazırlayacakları bilgisini veren Erarı, vatandaşların yenisini okuyup vakit belirleyebileceğini, ifadelerin Türkçe olacağını aktardı.

Tarihi güneş saatinin üzerinde aylar ve mevsimlerin de belirtildiğine değinen Erarı, “Buna bugünkü anlamıyla ‘zaman ölçüm cetveli’ diyebiliriz. Osmanlı döneminde kullanılan Rumi Takvime göre aylar belirtilmiş. Nisandan başlayıp martta sona eriyor. Ortada eylül var, sağında teşrinievvel, teşrinisani, kanunievvel, kanunisani, şubat, mart diye devam ediyor” diye konuştu.

Erarı, namaz vakitlerinin güneş saati üzerinde hesaplanma yöntemi hakkında şunları kaydetti:

“Bir çember yayı var, yayın ortasında da çivi. Bu çivinin gölgesi güneşin sabahtan akşama kadar doğudan batıya izlediği yolu ters yönde izliyor. Yani batıdan doğuya doğru bir yol var. O çizgi en tepe noktaya geldiği zaman, çiviyle sıfır açıyla birleştiği zaman güneşin zeval noktası (en tepedeki hali) işaret ediyor. Zeval noktasından gölge doğuya doğru kaymaya yani güneşin batıya geçmeye başladığı sırada öğle namazının vakti başlamış oluyor. İkindi namazı da taş üzerinde belirtilmiş menziller ve yazılar var onlar okunarak anlaşılıyor. Bu iki işaretten halk, gündüz namazlarını belirliyordu. Eskiden camilerde güneş saatini okuyabilen özel görevliler vardı. Bunlara muvakkit (vakit hesaplayıcılar), camilerde kaldıkları yerlere de muvakkithane deniliyordu.”

Balıkesir Resmi Kurumlar Siteleri

Resmi Kurum İnternet Sitesi
T.C. Balıkesir Valiliği http://www.balikesir.gov.tr/
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi http://www.balikesir.bel.tr/
T.C. Balıkesir İl Müftülüğü http://www.balikesirmuftulugu.gov.tr/

Balıkesir Zağnos Paşa Camii, Etiketler; balıkesir, camiler, balıkesir camileri, balıkesirdeki camiler, balıkesir tarihi yerleri, balıkesir camileri listesi, balıkesirin tarihi camileri, adres, telefon, bilgi, iletişim, konum bilgileri, Paşa camisi, nerede, adresi, Zağnos paşa cami, Atatürk, hutbesi, balıkesir zağnos paşa cami hakkında bilgi. Balıkesir Zağnos Paşa Camii (Paşa Camisi) Külliyesi Zağnos Paşa Camisi; Balıkesir’in merkezde bulunan Cami, imarethane, türbe, dini yapılar, dini eserler, Hakkında Bilgi – Camiiler.com

Balıkesir Zağnos Paşa Cami

balıkesir zağnos paşa camii, paşa camisi, paşa cami adres, balıkesir zağnos, paşa, atatürk, hutbesi, zağnos paşa cami, zağnos paşa camii hakkında bilgi, paşa camii harita, camii ve külliyesi, güneş saati, balıkesirde tarihi camiler, resimleri, balıkesirde gezilecek yerler, balıkesirin tarihi camileri, Camiiler Hakkında Bilgi Rehberi. Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>