Anasayfa / Genel / İstanbul Balıkhane Cami hakkında bilgi Camiiler.com
İstanbul Balıkhane Cami
İstanbul Balıkhane Cami

İstanbul Balıkhane Cami hakkında bilgi Camiiler.com

İstanbul Balıkhane Cami hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (100%)
187 oy verildi.

İstanbul Balıkhane Cami hakkında bilgi Fatih ilçesi sınırları içinde yer alan Kumkapı Su Ürünleri Hali içerisinde yer alan Balıkçılar Cami Camiiler.com

İstanbul Balıkçılar Cami

Balıkhane Cami
Balıkhane Cami

İstanbul‘un Fatih ilçesi sınırları içinde yer alan; tarihi yarımadanın Marmara Denizi kıyısındaki İstanbul Kumkapı balık halinin arkasında kalan Balıkçılar Cami (Balıkhane Cami) Kumkapı’da sahildeki Su ürünleri hali içinde tamamen yeni olarak yapılan caminin temelleri 1984 yılında atılmış, Erdoğan Gülsever ve Kemal YARAR öncülüğünde müstahsil balıkçı ve kabzımalların maddi ve manevi yardımlarıyla 1987 tarihinde tamamlanarak ibadete açılmıştır.

Balıkçılar Camisi hakkında bilgi, iç, resimler, dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Balıkhane Cami
Muhsine Hatun Mah.
34130 Fatih İSTANBUL
TÜRKİYE
Yapılış Tarihi: 1984
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:
İmam Hatip
?
Müezzin Kayyım
?

Müstahsil nedir? Müstahsil ne demek?

(Hâsıl. dan) Yetiştiren, hâsıl eden, husule getiren, elde eden. Üretici.

İstanbul Balıkhane Cami

Balıkçılar Camisi görevlisine ait bir oda, bir musalla taşı, abdest alma yeri ve bayanlar için ayrılmış namaz kılma yeri olan camide bir Müezzin-Kayyım görev yapmaktadır.

Balıkhane Cami Mimari Yapısı

Bina betonarme olup, dış sıvalar köfeki tozuyla yapıldığı için, köfeki taş görüntüsü vermektedir.

Balıkçılar Caminin minaresi tek kubbeli olup üzeri kurşun kaplamalıdır.

Balıkçılar Cami Nerede

İstanbul Fatih ilçesinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali Müdürlüğü alanında Müstahsil Balıkçılar ve Kabzımallar tarafından yaptırılan Balıkhane Cami Muhsine Hatun mahallesinde Kennedy Caddesi üzerinde Kumkapı Balık Hali arkasındadır.

Sahilyolu olarak da bilinen Kennedy Caddesi, İstanbul’un Avrupa Yakasında Sirkeci semtinden başlayarak Bakırköy’e dek uzanan bir yoldur. Sirkeci Garı’yla Üsküdar iskelesi arasında, Ragıp Gümüşpala Caddesi’nin devamı olarak başlayan toplam uzunluğu 13 kilometreyi aşan cadde ilçe olarak Fatih, Zeytinburnu ve Bakırköy sınırlarından geçmektedir.

Balıkçılar Cami
Balıkçılar Cami

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri olan Muhsine Hatun mahallesiKuzeyinde Saraçishak, batısında Nişanca, doğusunda Şehsuvarbey, kuzeydoğusunda Mimar Hayrettin mahalleleri, güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır.

Not: 7 Mart 2008 tarihine kadar ilçe belediyesi olan Eminönü bu tarihte kabul edilen kanunla Fatih ilçesine bağlanmıştır.

Kumkapı Balık Hali

İstanbul tarih boyunca Türk balıkçılığının merkezi olmuştur. Gerek nüfus yoğunluğu, gerekse ekonominin büyük bir oranda gerçekleştiği bir il olması ve bunun getirdiği ekonomik düzey, İstanbul halkının su ürünleri tüketimine önem vermelerinin başlıca nedenleridir.

Su ürünleri pazarlamasında 29 Eylül 1983 yılında Kumkapı’da faaliyete geçen Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul Balık Halinin özel bir yeri ve önemi vardır.

Hal Nedir?

Güncel Türkçe Sözlük: Sebze, meyve, bakliyat vb.nin satıldığı yer.
Kentlerde besin maddelerinin (tarımsal ve su ürünleri) genellikle toptan alınıp satıldığı, belediyelerin denetiminde ve kendi yönetmeliği olan büyük pazar ve bu pazarın bulunduğu yerleşim birimlerinin tümüne hal denir.

Balık Halinin Tanımı
Belediyeler ya da gerçek veya tüzel kişiler tarafından projesine uygun olarak kurulmuş olan, su ürünlerinin açık arttırma ile toptan satışının, muhafazasının, kalite ve sağlık kontrolünün yapıldığı yerler de balık hali olarak tanımlanır.

Balık Pazarı

Osmanlı döneminde avlanma teknikleri ilkel olması ve av yapan balıkçıların sayısını azlığı ve kullanılan balıkçı kayıklarının küçük ve basit olması nedeniyle büyük çapta ve sistemli bir avlanmadan bahsetmek tabii ki mümkün değildi. O dönemlerde Balık Pazarı adı altında faaliyet gösteren yerler vardı. Osmanlı döneminde belirli bir sistem oluşturulmaya çalışıldığı söylenebilirse de kaynakların yetersizliği nedeniyle kesin bir veri elde edilmemektedir.

İstanbul Su Ürünleri Hali, eski adı ile İstanbul Balıkhanesinin Osmanlıda Saraya balık temin etmek amacıyla Bostancı Ocağına bağlı olarak kurulduğu ve Balıkhane Emininden bahsedildiği kayıtlarda rastlanmaktadır.

Ancak Osmanlının son yıllarında balıkçılığa önem verilmiş, yurt dışından uzmanlar getirtilmiş, İstanbul ve çevresinde dalyanlar kurulmuş ve buralardan elde edilen gelirlerin ise Osmanlının borçlarının ödenmesinde kullanılmıştır.

Bunun içinde Duyun-u Umumiye İdaresinde çeşitli görevlerde bulunan Karakin DEVECİYAN Balıkhane müdürü olarak atanmıştır. Böylelikle de Balıkhanede satılan balık miktar ve fiyatları ile ilgili kayıtlara ilk kayıtlar tutulmaya başlanmıştır.

Balıkhane Ocağı Topkapı Sarayının Marmara’ya bakan kesiminde, Otluk Kapısı ile Ahırkapı arasındaki Balıkhane Kapısı yakınında bulunuyordu.

Daha sonra balıkhane 1910’lu yıllarda bugünkü Ticaret Üniversitesi (Eski Ticaret Odası) ile Unkapanı Köprüsü arasına taşınmış ve Der Saadet Balıkhanesi ismini almıştır.

1920’li yıllarda Eminönü’nde bugünkü anlamda ilk Balıkhane kurulmuş; 1965 yılında Azapkapı’ya taşınmıştır. 29 Eylül 1983 yılında ise Bugünkü yerine yani Kumkapı’ya taşınmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Su Ürünleri Hali Müdürlüğü

Kennedy Cad. No: 11
Kumkapı / Fatih / İSTANBUL

Kumkapı Balıkçılar Çarşısı

Avrasya Tüp Geçidi Projesi kapsamında, İstanbul Kumkapı’da 1988 yılından bu yana faaliyet gösteren balıkçılar çarşısı yıkıldı. Kumkapı Balıkçılar Çarşısı, geçici olarak Samatya’ya taşındı.

Balıkçılar Çarşısı

27 yıldan bu yana Kumkapı’da faaliyet gösteren balıkçılar çarşısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı ekipler tarafından sabah saatlerinde yıkım işlemlerine başlandı. Burada bulunan 33 işyeri iş makineleriyle tamamen yıkıldı.

İstanbul Balıkhane Camisi

Etiektler: İstanbul Balıkhane Cami, İstanbul, Fatih, Eminönü, ilçesinde, Balıkhane Camisi, nerede, harita, Balıkçılar Camii, adresi, Balıkhane, iletişim, tarihi, Balıkçılar, camisi, mimari, özellikleri, bilgileri, resimler, fotoğraf, genel bilgi, nerededir, kim tarafından yaptırıldı, mimarisi, kim, Balıkhane Camiyi, yaptırdı, Balıkçılar, haritası, konum bilgileri, kumkapı balıkçılar çarşısı, istanbul, balıkhane cami, hakkında bilgi, fatih ilçesi, kumkapı, balıkçılar, su ürünleri, balıkhane camii, balıkçılar cami, balıkçı, istanbul balıkhane cami, kumkapı, balıkhane, yenikapı, istanbul büyükşehir belediyesi, balık hali, balık pazarı, balıkhane, wiki, balıkçılar camisi, kumkapı balıkçıları, wikipedia, kumkapı balık hali, camiiler

İstanbul Balıkçılar Cami hakkında bilgi

Etktler: Yenikapı, kumkapı nerede, balıkçılar, kumkapı balık hali adresi, yenikapı balık hali, balıkhane, viki, kumkapı balık hali harita, kumkapı balık hali nerede, kumkapı balık hali nasıl gidilir. İstanbul Balıkçılar Camii hakkında bilgi; Yenikapı, Balıkhane, bilgiler, İstanbul ilçesi, Fatih, İstanbul, Avrupa yakası, Eminönü, Yenikapı, Balıkhane, Balıkçılar camisi, kısa, bilgiler, İstanbul Balıkhane Cami hakkında bilgi Fatih ilçesi sınırları içinde yer alan Kumkapı Su Ürünleri Hali içerisinde yer alan Balıkçılar Cami Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>