Anasayfa / Genel / İstanbul Eski Valide Camii hakkında bilgi Camiiler.com
İstanbul Eski Valide Camii
İstanbul Eski Valide Camii

İstanbul Eski Valide Camii hakkında bilgi Camiiler.com

İstanbul Eski Valide Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
4.9 (98.88%)
160 oy verildi.

İstanbul Eski Valide Camii hakkında bilgi; Valide Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan külliye. Üsküdar ilçesinde Toptaşı’ndadır.

Mimar Sinan’ın Edirne Selimiye Camii’nden sonra yaptığı büyük külliyelerden biri olan Eski Valide Camii ve Külliyesi müftülük kayıtlarına göre Valide-i Atik Camii olarak anılmaktadır.

Valide-i Atik Camii hakkında bilgi

Valide-i Atik Cami
Valide-i Atik Mah.
34664 Üsküdar İSTANBUL
TÜRKİYE
Yapılış Tarihi: 1583
Mimarı: Mimar Sinan
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 2
Cami Görevlilileri:
İmam: ?
Müezzin: ?

İstanbul Eski Valide Camii
İstanbul Eski Valide Camii

İstanbul’un Anadolu Yakası Üsküdar ilçesine bağlı 33 mahallesinden biri olan Valide-i Atik mahallesi adını bu tarihi cami ve külliyesi’den almaktadır.

İstanbul’un boyutları açısından en büyük külliyeleri arasında olup halk arasında Eski Valide Cami ve Valide-i Atik Cami isimleriyle de anılmaktadır.

Açık adresi olarak Üsküdar Müftülüğü sitesinde;

Valide-i Atik Mahallesi Çinili Camii Sokak No: 1 Üsküdar

olarak belirtilen 1583 yılında yapılan tarihi caminin ve medresenin merkezi oluşturduğu ve bu merkez çevresine yerleştirilmiş tekke, sıbyan mektebi, darüşşifa, darülkurra, kervansaray, hamamdan oluşan birleşik yapılar topluluğu Külliye durumundadır.

Valide i Atik Camii hakkında bilgiler, iç resimler, dış, resimler, eski caminin fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

İstanbul Eski Valide Camii hakkında bilgi

Eski Valide Camii
Eski Valide Camii

Osmanlı padişah annelerinin yaptırdığı camilere Valide Camileri denilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde sultanların yaptırdıkları camiler bakımından Selâtin Camisi olma özelliğini taşımaktadır.

Osmanlı sultanları, vezirleri, vezir-i azamları, hanım sultanları ve elbet valide sultanları imparatorluğun dört bir yanına eserler yaptırmış bu vesileyle de isimlerini sonsuza dek yaşatmışlar.

İstanbul’daki Valide Camileri

Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii (Dolmabahçe)
II. Mahmud’un eşi, Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılıp onun 1853 yılında vefatı üzerine oğlu 31. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanan asıl adı Bezmialem Valide Sultan olan ama Dolmabahçe Camii olarak anılan camiyi, en son Gezi Parkı olayları ile gündeme gelmiştir.

Pertevniyal Valide Sultan Camii (Aksaray)
Tarihi Cami 1869-1871 yılları arasında yaptırılır. Banisi II. Mahmud’un eşi, 32. Osmanlı padişahı Abdülaziz Han’ın annesi Pertevniyal Valide Sultan’dır.

Yeni Camii (Eminönü)
Eminönü denilince insanın aklına ilk gelen Yeni Cami, diğer adıyla Valide Sultan Camii 1597’de III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılır. Bir başka valide sultan olan Hatice Turhan Sultan’ın gayretleriyle 1663’te ibadete açılır.

Yeni Valide Cami (Üsküdar)
Valide-i Cedid olarak da bilinen 1708 senesinde inşaatına başlanan ve 1711’de ibadete açılmıştır. II. Ahmet’in ve III. Mustafa’nın annesi Emetullah Rabia Gülnuş Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Atik Valide Külliyesi

11. Osmanlı padişahı II. Selim’in Nurbanu Sultan’dan olan en büyük oğlu 12. Osmanlı padişahı Sultan III. Murad´ın annesi Nurbanu Valide Sultan (1525-1583) tarafından 1570-1579 yıllarında Mimar Sinan´a yaptırılmıştır.

Üsküdar’da bulunan Atik Valide Külliyesi 18. yüzyıla “Valide Camii” olarak anılana kadar Valide Sultan Külliyesi adı ile tanınmış, Sultan III. Ahmet’in annesi Gülnuş Valide Sultan’ın Üsküdar İskele meydanında 1708-10 tarihlerinde inşa ettirdiği “Yeni Valide”, “Valide-i Cedid” gibi isimlerle anılan külliyesinden ayırt edilebilsin diye 18.yy.’dan itibaren “Eski Valide”, “Atik Valide Külliyesi” veya “Valide-i Atik Külliyesi” gibi isimlerle anılmaya başlanmıştır.

Valide-i Atik Külliyesi

Eski Valide Camii
Eski Valide Camii

Atik Valide Külliyesi, geçmişten bugüne medrese, Kışla, Bimarhane ve Hapishane başta olmak üzere pek çok kuruma ev sahipliği yapmıştır.

Valide-i Atik Camiye son eklemeler 1834’de Sultan II. Mahmut döneminde yapılır ve caminin güneybatı köşesine bağımsız girişi bulunan bir hünkâr kasrı ve hünkâr mahfili inşa edilir.

Çok amaçlı bir külliye olarak kullanılan Atik Valide Külliyesi, içerisinde Osmanlı medrese sisteminin en yüksek aşaması Darülhadis, Kur’an okumanın öğretildiği medrese bölümü Darülkurra, hastane olarak kullanılan Darüşşifa, yoksullara yardım amacıyla oluşturulan İmarethane, yoksulluların barındığı Tabhane ve Aşhane gibi birçok birimi barındırıyordu. Restorasyonu tamamlandıktan sonra Darüşşifa, İkinci Mahmut döneminden itibaren ise Nizam-i Cedit Kışlası olarak kullanılan külliye, 1865 ve 1870’de İstanbul’da yaşanan büyük kolera salgınlarında önemli rol oynar. Bütün şehri kırıp geçiren ve 15 bin kişinin ölümüne neden olan kolera hastalığının tedavi merkezi Atik Valide Darüşşifası’dır o günlerde.

Toptaşı Bimarhane’si

Tarihler 1873’ü gösterdiğinde Süleymaniye Darüşşifası’nda başka bir bulaşıcı hastalık ortaya çıkar ve burada bulunan akıl hastalarının nakledilmesi gerekir. Adres, Atik Valide Darüşşifası’dır. Yeni adıyla yani Toptaşı Bimarhane’si olarak kayıtlara geçen hastanenin ilk doktoru İtalyan asıllı Mongeri’dir. Darüşşifa binası kadın, darülhadis medresesi erkek akıl hastaları için kullanılır.

19 yy. başlarında mimarlık yönünden eskimesi, onarımdan yoksun kalması nedeniyle buraya yalnız akıl hastaları alınmaya başlanmıştır. Bu nedenle Toptaşı Bimar Hastanesi, halk arasına akıl hastanesi olarak ün salmıştır. 1927’ye kadar akıl hastanesi olarak kullanılan söz konusu Bimarhane, 1927 yılında hastanenin başhekimliğini de yapan ünlü psikiyatrisi Mazhar Osman’ın çabalarıyla Bakırköy Akıl Hastanesi kurulana kadar önemli hizmetler verir.

Atik Valide Camii hakkında bilgi

Darülhadis ve Darülkurra binaları ise 1970’lere kadar uzun yıllar Toptaşı Cezaevi hapishane olarak varlığını sürdürdü.

Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Nihal Atsız, Yılmaz Güney, Can Yücel, Rıfat Ilgaz ve Çetin Altan gibi birçok edebiyatçı, yazar ve sanatçıya, yeraltı dünyasından Bekir Çelenk, Dündar Kılıç, Kürt İdris gibi tanınan isimlere ev sahipliği yaptı. 1950’li yılların meşhur futbolcusu Metin Oktay’ı Toptaşı Cezaevi olarak misafir etti.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin yeni adresi olan Atik Valide Külliyesi daha öncesinde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne verilmişti. 2010 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne devredilen yapı, Üsküdar (Atik Valide) Yerleşkesi olarak ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Üsküdar (Atik Valide) Yerleşkesi Adresi
Valide-i Atik Mah. Kartalbaba Cad. No: 36 Üsküdar İSTANBUL

Eski Valide Cami Mimari Özellikleri
Eski Valide Mosque
Eski Valide Mosque

Atik Valide Külliye, cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darül kurra, darüşşifa’dan oluşur.

Valide-i Atik Camisinin kubbesi altı dayanak üstündedir. İki yanından ikişer yarım kubbeyle çevrelenmiştir. Dışarı doğru çıkıntılı mihrab tarafında beşinci yarım kubbe bulunmaktadır. Mihrab tarafındaki çiniler, İznik çinilerinin en güzel örneklerindendir.

Eski Valide Cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra, darüşşifadan oluşan yapılar grubunda günümüzde sadece cami ve 16. yüzyıl ayrıntılarını kaybetmiş hamam özgün işlevini sürdürüyor.

Külliyenin en önemli yapısı olan camiyi Mimar Sinan’ın külliyeyi tamamlamasından sonra genişletilmiştir. Bu genişletme çalışması sırasında caminin içi yanlara doğru mekânlar eklenerek genişletilmiştir. Genişletme çalışması Mimar Sinan’ın yaşamının son yıllarına denk geldiği için araştırmacılar bu bölümün Sinan’ın yardımcıları tarafından yapıldığını düşünmektedir. Camiye yapılan bir başka ek ise II. Mahmut dönemine tarihlenir. Bu dönemde camiye bir hünkâr kasrı ve mahfili eklenmiştir.

Atik Valide Külliyesi “Misafirhane” ismiyle de bilinen kervansaray, Bimarhane ve imaret binalarıyla, Bağlarbaşı Caddesi arasında uzanan büyük bir yapıdır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, misafirhaneden Orta Valide Kervansarayı diye şöyle bahsetmektedir.

“Bu da cami ve imarethane yanındadır. Yüzer ocaklı, biner beygir alır misafirhanedir. Başka develiği de vardır.”

Kervansarayın Toptaşı Caddesi’ne ve Bağlarbaşı Caddesi’ne açılan kapıları vardır. Toptaşı Caddesi’ne bakan kapı, imaret ve Bimarhane’nin de cümle kapısı olup bu muhteşem kapıdan girip, karşısına isabet eden kapıdan Büyük Avluya geçecek olursak, buranın sağ tarafının imaret, sol tarafının Bimarhane ve tam karşısında kervansaray olduğunu görürüz.

Atik Valide Camii nasıl gidilir

Üsküdar meydanından Zeynep Kamil yönüne giden araçlara binip Sokullu Mehmet Paşa İlköğretim Okulu’nun önünde indiğiniz zaman okulun arkasından külliyeye kolayca ulaşabilmektesiniz.

Geniş bir bölgeye yayılan külliye binaları güç bir arsada seviye farkı ile sıralanmış, aradan sokaklar geçirilmiş. Bu binalar içerisinde, günümüzde sadece cami ve 16. yüzyıl ayrıntılarını kaybetmiş olan hamam özgün işlevini sürdürmekte.

Etiektler: Eski Valide Cami, İstanbul, Üsküdar ilçesinde, Toptaşı, semti, atik, Camisi, nerede, atik, harita, atik, adresi, eski, atik, iletişim, atik, tarihi, eski, atik, bilgileri, atik, resimler, fotoğraf, genel bilgi, viki, eski, atik, nerededir, kim tarafından yaptırıldı, valide atik cami, mimarisi, eski, camiyi, kim, yaptırdı, eski, haritası, eski, iletişim, konum bilgileri,

Etiktler: eski, Atik Valide Cami nasıl gidilir, Atik Valide Mosque, eski, pictures, eski, photo, atik, eski, valide atik camii adres, Eski Valide Camii, vikipedi, eski, Valide-i Atik Külliyesi, Üsküdar, ilçesinin, neresinde, eski, adresi, eski, harita, Atik Valide Külliyesi, tarihi, İstanbul Eski Valide Camii hakkında bilgi; Valide Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan külliye. Üsküdar ilçesinde Toptaşı’ndadır. Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>