Anasayfa / Genel / İstanbul Kerime Hatun Cami hakkında bilgi Camiiler.com
İstanbul Kerime Hatun Cami
İstanbul Kerime Hatun Cami

İstanbul Kerime Hatun Cami hakkında bilgi Camiiler.com

İstanbul Kerime Hatun Cami hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (100%)
161 oy verildi.

İstanbul Kerime Hatun Cami hakkında bilgi İstanbul’un Anadolu yakası Üsküdar ilçesi sınırları içinde bir Boğaziçi köyü olan Çengelköy semtinde.

İstanbul Kerime Hatun Cami

İstanbul Anadolu yakası Üsküdar ilçe sınırları içinde bir Boğaziçi köyü olan Çengelköy semtindedir.

İstanbul Kerime Hatun Camii
İstanbul Kerime Hatun Camii

Bu anıtsal cami eserinin tanıtım ve bilgilendirme amaçlı kitâbesine göre, Çengelköy Kerime Hatun Cami hicri 1068 – miladi 1658 yılı zilkade ayında Kapıağası Ahmet Ağa tarafından ölen annesi Kerime Hanım’ın ruhunu şad etmek için yaptırılmıştır.

İki yolun çatalındaki tarihi camii Kalantor sokağı ile Kemalettin Tuğcu sokağının birleştiği köşede yer almaktadır.

Çengelköy Kerime Hatun Cami

Kerime Hatun Camii Çengelköy’de yapılan ilk mescittir. 1068 yılında Kapıağası Ahmet Ağa tarafından yaptırıldığı söylenilmektedir. Kapıağası Ahmet Ağa tarafından ölen annesi Kerime Hatun için yaptırdığı bu caminin minaresi sağındadır.

Kerime Hatun Cami Mimari Özellikleri

Kerime Hatun Cami mimari özelliğini kısmen korumaktadır.

İstanbul Kerime Hatun Camii girişindeki fevkani mektep yıktırılmıştır. Camiye 1970-1975 yılları arasında esaslı bir tamir yapılmıştır. Kerime Hatun camisinin minaresi sağ taraftadır.

İstanbul Kerime Hatun Cami hakkında bilgi

Kesme taştan inşa edilen minarenin girişi son cemaat yerindeki basık kemerli bir kapıdan sağlanmakta. Caminin son yıllarda yapılan sevimli bir şadırvanı vardır.

Üsküdar Kerime Hatun Camii

Kerime Hatun Camii dikdörtgen bir ana mekan ve bunun üstünü örten kiremit bir çatıdan oluşmuştur. Ana mekana sade bir son cemaat yerinden basık kemerli bir kapıdan geçilmekte, Basık kemerin üzerinde hat ile yazılmış bir kitabe yer almaktadır.

Kerime Hatun Kur'an Kursu
Kerime Hatun Kur’an Kursu

Mihrap ve alçı pencerelerde klasik devrin havası vardır. Minberi sadedir.

Sade bir iç mekana ve revzenli sivri kemerli pencerelere sahiptir.

Kerime Hatun Camii Mihrabı nişi iki yandan kum saati sütunçelerle sınırlandırılmış kademeli mihrap bir yapıya sahiptir. Mukarnasın iki yanında gülce motifi ve bunun üstünde mihrap ayeti yer almaktadır. Mihrap en üstte palmet dizisi ile taçlandırılmıştır.

Kerime Hatun Kur’an Kursu 1972 yılından itibaren hizmet vermektedir.

Kerime Hatun Cami
Çengelköy Mah.
4684 Üsküdar İSTANBUL
TÜRKİYE
Yapılış Tarihi: 1658
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:
Cami İmamı
?
Cami Müezzini
?

Çengelköy Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği 14 kurucu üye tarafından 1950 yılında kurulmuştur.

Kerime Hatun Erkek Kur’an Kursu

Kur’an Kursu 1973 yılından beri kız ve erkek öğrencilere hizmet vermektedir.

2013 yılı itibarıyla Erkek ve Kız Kur’an kursu olarak müstakil duruma getirilmiştir. Kız öğrenciler gündüzlü, erkek öğrenciler yatılıdır.

Cami hakkında bilgiler, iç resimler, dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Kerime Hatun Cami yakınlardaki camiler

Çiçekçi Mahmut Efendi Camii
Hamdullah Paşa Camii
Hacı Ömer Camii
Hacı Ömer Efendi Camii
Hazreti Hamza Camii
Kerem Aydınlar Camii
Şeyh Nevruz Camii
Yıldırım Beyazıt Camii

Dârüssaâde Nedir?

Genel olarak Topkapı Sarayının Harem kısmına verilen ad.

Osmanlılar’da Darüssaade tabiri. yaklaşık 380 yıl padişahların ve ailelerinin ikametgahı olan Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi için kullanılmıştır.

Topkapı Sarayı Babüssaade

Bâbüssaâde kapısı Divan Meydanı’nı, padişahların sarayda selamlık hayatının geçtiği, iç saray teşkilatının ve saray okulunun bulunduğu mekânları içeren Enderun Avlusu’na bağlar. Sultanı temsil eden bu kapı önünde cülus, bayramlaşma, arife divanı ve ayak divanı adı verilen tören veya olağanüstü hal toplantıları yapılırdı.

Bu gibi olaylar dışında padişah bu kapıdan Divan Meydanı’na çıkmazdı. Sembolik olarak padişah evinin cümle kapısı olan ve her zaman kapalı tutulan bu kapının arkasına izinsiz geçmek mutlak idareye yapılan en büyük hukuk ihlali sayılırdı.

Sarayın en yetkili ağası olan Bâbüssaâde Ağası‘nın sorumluluğu ve kontrolündedir.

Bâbüssaâde Kapısı
Bâbüssaâde Kapısı

Topkapı Sarayı Babüssaade Kapısı Simgesel özelliği nedeniyle Topkapı Sarayının en önemli kapısı Bâb-üs Saade’dir.

Divan-ı Hümayün’den sonra karşımıza çıkan ve Divan Avlusunun sonunda yer alıp, 2. Avludan 3. Avluya geçiş kapısıdır. Kapının iki yanında Bâbüssaâde Ağası Dairesi ve Enderun’dan sorumlu Akağaların koğuşları yer alır.

Topkapı Sarayının üçüncü kapısıdır. Akağalar Kapısı olarak da bilinir. Sarayın birun ve enderun denilen kısımlarını birbirinden ayırmaktadır.

Osmanlı sarayında beyaz hadım ağalarının başı. Sarayın Babüssaade kapısının korunmasından sorumlu olduklarından bunlara Babüssaade ağası denir.

Kapı Ağası

Osmanlı sarayında Enderun ricalinin en önemli görevlilerinden biri, Hadım ağalarının başı, Bâbüssaâde ağası. Av dışında padişahın yanında bulunan içağaların en büyüğü olan görevli. sadrazam kapısının içdüzenini sağlamakla yükümlü görevli.

Son yüzyıllarda Kapı ağaları, görevlerini yanlarındaki akağalarla yaparlardı. Kapı ağası, Bâbüssaâde’nin sağ tarafındaki odada, akağalar ise onun karşısındaki odada yatıp kalkarlardı.

Bâbüssaâdeyi bekleyen akağaların en önemli görevi, padişahın mabeyin daireleri ile harem dairesini korumaktı. Sarayın en iyi korunan kapısı burası idi. Kimi zamanlarda kapıyı koruyan ağaların sayısı 20-30’u bulurdu. İlgililerden başka hiç kimseyi Bâbüssaâde’den içeri sokmazlardı.

Kapı ağaları, padişahlarının savaşta ve barışta ve câmiye gidişlerinde yanında bulunurlar, göçlerde ve ava çıktığı zamanlarda saraydan ayrılmazlardı. Eğer bir dış göreve atanırlarsa vezirlik pâyesiyle Mısır valisi olurlardı. Kapı ağasından sonra, başta haznedarbaşı olmak üzere, kilarcıbaşı, saray ağası, saray kethüdası ve baş kapı oğlanı gelmekteydi.

II. Murad zamanın­da Rumeli Beylerbeyi olan Hadım Şahabeddin Paşa, II. Bayezid zamanında vezîr-i azam olan Hadım Ali Paşa, Yavuz‘un sadrâzamı Hadım Sinan Paşa, Kanunî‘nin sadrâzamı Hadım Süleyman Paşa, IV.Murad‘ın sadrâzamı Gürcü Mehmed Paşa gibi büyük devlet hizmetinde bulunan Kapı ağalan sayılabilir.

Babüssaade Ağası Nedir

(Kapuağası/Sarayağası) Saraydaki hadım Darüssaade ağaları ile Akağaların ve Enderun memuriyetlerinin genel amiri.

Osmanlı Devleti’nde saray Harem, Enderun ve Birun denilen üç ayrı teşkilatla yönetiliyordu.

Beyaz hadımlar (Akağalar), sarayın Enderun bölümünün başladığı yer olan ve Babüssaade denilen kapısında görevli olduklarından kendilerine Babüssaade ağaları unvanı veilmişti.

Amirleri olan Babüssaade ağası, aynı zamanda bütün Enderun ve Harem görevlilerinin amiriydi. Hadım ağalar sarayın kadınlara ait kısmına nezaret ettiklerinden kendilerine “kızlar ağası”da denilmiştir.

Etiektler: Kerime Hatun Camii, İstanbul, Çengelköy, Üsküdar, ilçesinde, Kerime Hatun Camisi, nerede, harita, Kerime Hatun Camii, adresi, iletişim, tarihi, camisi, mimari, özellikleri, bilgileri, resimler, fotoğraf, genel bilgi, nerededir, kim tarafından yaptırıldı, mimarisi, kim, Camiyi, yaptırdı, haritası, konum bilgileri,

İstanbul Kerime Hatun Camisi hakkında bilgi

İstanbul Kerime Hatun Camii hakkında bilgi; Kapıağası Ahmet Ağa, bilgiler, Kapı ağası, Ahmet Ağa, annesi KerimeHatun, İstanbul ilçesi, Üsküdar, İstanbul, Boğaziçi, Çengelköy, Kerime, Hatun, Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir yorum

  1. camiiler com

    İstanbul Anadolu yakası Üsküdar ilçesi Çengelköy semtinde ki tarihi Kerime Hatun Cami hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>