Anasayfa / Genel / İstanbul Sanki Yedim Camii hakkında bilgi Camiiler.com
İstanbul Sanki Yedim Camii
İstanbul Sanki Yedim Camii

İstanbul Sanki Yedim Camii hakkında bilgi Camiiler.com

İstanbul Sanki Yedim Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
4.9 (97.36%)
129 oy verildi.

Sanki Yedim Cami, İstanbul Fatih ilçesi Zeyrek mahallesi, Kırbacı Sokağında yer alan cami Osmanlı döneminden kalma tarihi bir ibadethane. Camiiler.com

Sanki Yedim Camii hikayesi

Sanki Yedim Camii
Sanki Yedim Camii

İstanbul Sanki Yedim Camii hakkında bilgi Camiiler.com

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Sanki Yedim Camii’nin hikâyesi en az ismi kadar ilgi çekmektedir.

Yapım hikayeside ismi gibi farklı olan Sanki Yedim Caminin ilk yapılış tarihi ile kimin tarafından yaptırıldığı hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte, dini yapının 18. yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır.

Farzetki Yedim Cami
Farzetki Yedim Cami

Rivayetlere göre geçen bazı isimlerde Say ki Yedim, Yedim Say, Yedim Saydım, Farzet ki Yedim, Sanki Yedim Camisi olarak anılmakta olan bu tarihi camiyi Keçecizade Hayreddin adında ortahâlli bir esnaf, Osmanlı döneminde padişahların yaptırdığı Selatin camilerini görüp imrenerek, kendisi de bir cami yaptırmayı diler ve bunun için para biriktirmeye başlar.

Canı bir şey istediğinde, almayıp; sanki yedim (varsay ki yedim) diyerek parasını ayrı bir yere koyar.

Takribi 20 yıl boyunca biriktirdiği paralarla küçük de olsa bir cami yaptırır ve caminin adı halk arasında Sanki Yedim Camisi olarak anılmaya başlanmıştir.

Sanki Yedim Camii nerede

Sanki Yedim Camisi
Sanki Yedim Camisi

Say ki Yedim Camisi, İstanbul Fatih ilçesi Zeyrek mahallesi, Kırbacı Sokağı’nda yer almakta olan cami Osmanlı döneminden kalma tarihi bir ibadethanedir.

Resmî kayıtlarda camiyi yaptıran kişiyle ilgili bir bilgi bulunmadığı için, camini bânisi konusundaki görüşler de çeşitlilik göstermektedir. Keçecizade Hayreddin ile birlikte, caminin yapımıyla ilişkilendirilen bir başka kişi de Adanalı Şakir Efendi’dir.

Sanki Yedim Camisinin orijinal yapısı, Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Unkapanı bölgesinde etkili olan büyük bir yangın sırasında büyük ölçüde zarar görmüştür. 1959 yılına değin metruk hâlde dini yapı, bir süre marangozhane olarak kullanılmış, ancak daha sonraları mahalle halkının topladığı yardım paralarıyla büyük bir onarım geçirerek tekrar yapılmıştır.

Sayki Yedim Camii Mimari Özellikleri

Sanki Yedim Camisi, Osmanlı döneminde 18. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen küçük bir mahalle camisidir.

Say ki Yedim Camisi hakkında bilgi, iç dış caminin fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Sanki Yedim Cami
Zeyrek Mah.
34083 Fatih İSTANBUL
TÜRKİYE
1. Yapılış Tarihi: XVII. yüzyıl
2. Yapılış Tarihi: 1959- 60
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 1
Caminin Görevlilileri:
Caminin İmamı: ?
Müezzin Kayyım: ?

Say ki Yedim Caminin iç mekânı 100 metrekare, dış kısmı ile birlikte 130 metrekare büyüklüğünde olup, yaklaşık 200 kişi aynı anda ibadet edebilmktedir. Tek şerefeli, beyaz boyalı bir minaresi vardır.

Bugün, Sankiyedim caminin konumu nedeniyle çevresi evler ve apartmanlarla çevrilmişdir.

Farz et ki Yedim Cami Birinci Dünya Savaşından kısa bir süre önce Fatih – Unkapanı civarında çıkan yangında ağır bir tahribata uğramıştır. 1959-1960 yıllarına kadar metruk halde kalan camiyi bir süre marangozhane olarak kullanılmıştır.

Eski mimari özelliğinden bugün eser kalmayan camiyi, mahalle sakinlerinin ve hayırseverlerin yardımlarıyla tekrar yaptırılmıştır. Çevresi ev ve apartmanlarla çevrilidir.

Mimari özelliğe sahip olmamakla birlikte fevkani ve betonarme olarak yapılan mabedin bir büyük ve dört çeyrek kubbesi olup, kurşunla kaplıdır.

Yedim Saydım Caminin arka kısmında mahfili olup, minaresi tek şerefeli ve betonarme olarak yapılmıştır.

Yedim Sanki Cami
Yedim Sanki Cami

Sanki Yedim Mescidi tarihi

Yapılış tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte çeşitli rivayetler günümüze ulaşmıştır.

Keçecizade Hayreddin Efendi adında dar gelirli bir esnaf (bir başka rivayete göre Adanalı Şakir Efendi’dir)

“Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.. (Tevbe 18)

âyetindeki müjdeyi duyunca bir cami yaptırma arzusu duyar. Nefsinin arzularını dizginleyerek para biriktirmeye başlar. Ne zaman ki canı bir şey istese: ‘Sanki yedim (var say ki yedin)!’ der ve parasını bir kenara koymaktadır.

20 yıl sonra biriktirdiği paralar küçük bir cami yaptıracak miktara ulaşınca Fatih ilçesinde Kırbacı sokağındaki mütevazı camiyi yaptırır. Yaptırılan caminin ismi halk arasında ‘Sanki Yedim Camii’ olarak anılmaya başlar.

Sanki Yedim Camii’nin hikayesi

Rivayete göre maddi durumu pek güçlü olmayan esnaf Keçeci Hayreddin, İstanbul’da yapılan selâtin camilerine çok özenmektedir ve bunlar gibi bir cami yaptırmak istemekte, Fakat camiyi inşa etmek için paraya ihtiyaç vardır. Keçeci Hayreddin’de çözümü canı birşey yemek istediğinde yemeyip “sanki yedim” diyerek parasını bir kenara koymakta bulur. Biriktirdiği paralarla da Sanki Yedim Camisini yaptırır.

Say ki Yedim caminin hikayesi

Etiktler: İstanbul, Avrupa yakası, Fatih, ilçesinde, Sanki Yedim Camisi, nerede, Say ki Yedim camii, harita, Sanki, Yedim saydım camii, adresi, Sanki Yedim camii Fatih, iletişim, Sanki, Yedim Say caminin, tarihi, camisi, mimari, özellikleri, bilgileri, Fatih ilçesindeki camiler, nasıl gidilir, Yedim say camii hikayesi, iç, dış, yeni, resimler, fotoğraf, Sanki Yedim camii adresi, genel bilgi, Sanki, Farzet ki Yedim camii, nerededir, kim tarafından yaptırıldı, mimarisi, kim, Sanki, Sayki Yedim, Camiyi, yaptırdı, haritası, konum bilgileri. İstanbul Sanki Yedim Camii hakkında bilgi Camiiler.com

Farz etki Yedim Cami

Etiketlr: İstanbul Fatih ilçesi camileri, Fatih ilçesi semtleri, İstanbuldaki camiler, nerde, Sanki Yedim camii nerede, Sanki Yedim camii sözlük, vikipedi, İstanbul’daki camilerin isimleri, viki Türkiye, Sanki, Yedim say camii hikayesi, Sanki Yedim camisinin, Fatih’teki, dini yapılar, dini eserler, Fatih tarihi camiler, resimleri, gezilecek yerler, Sanki, Yedim saydım camii haritası, resimleri, fotoğraflar, Fatih’teki görülecek yerler, Fatih ilçesi mahalleleri, sanki yedim camii, hakkında bilgi, istanbul, fatih, ilçesi, yedim saydım cami, yedim say caminin, fatih ilçesindeki camiler, farzet ki yedim camii, istanbuldaki camiler, fatih tarihi camiler, sanki yedim camisi, sanki yedim camisinin, say ki yedim camisi, camiiler

Yedim Saydım Cami

Arama, Sorguları: Sanki, Yedim Saydım Caminin Özellikleri, harita, adresi, nerede, bilgi. Sanki, Yedim Say camii hikayesi, Tarihi, adres tarifi, wikipedia, bilgiler, yol tarifi, iletişim bilgileri, wiki, Sanki Yedim camii’nin hikayesi, Fatihteki camilerin isimleri, hakkında bilgiler, Camilerimiz, Medrese ve Türbeler hakkında genel bilgiler, Camilerimizin isimleri, listesi, tarihçeleri, özellikleri, resimleri, Camilerin bulundukları yerlerin haritaları, Camiiler, Dünyadaki ve Ülkemizdeki Camilerin Tarihçeleri, Tarihi Camilerimiz fotoğrafları, Türkiyede Camiler nerede, nasıl gidilir, yol tarifleri, Fatihteki camiler, adresleri, Haritaları, Camiler hakkında bilgi rehberi. Camiler hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Sanki Yedim Cami, İstanbul Fatih ilçesi Zeyrek mahallesi, Kırbacı Sokağında yer alan cami Osmanlı döneminden kalma tarihi bir ibadethane. Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>