Anasayfa / Genel / İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi Camiiler.com
İstanbul Şehzade Camii
İstanbul Şehzade Camii

İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi Camiiler.com

İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
4.9 (97.89%)
171 oy verildi.

İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi; Şehzade Mehmet Cami, Şehzadebaşı Cami olarakda bilinir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşısındadır. Camiiler.com

Şehzade Cami Tarihçesi

Şehzade Camisi, büyük bir cihan hükümdarının, eşsiz bir mimarın ve talihsiz bir şehzadenin öyküsünü anlatır.

İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi

İstanbul Şehzade Cami
İstanbul Şehzade Cami

Şehzade Cami; Fatih ilçesi Şehzadebaşı caddesi üzerindedir. Saraçhane’de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin karşısında yer almakta olan Mimar Sinan’a yaptırılan külliye içindedir. Tarihi yapının hikayesi şöyledir.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun onuncu padişahı ve 89. İslam halifesi I. Süleyman (Batıda Muhteşem Süleyman, Doğuda ise adaletli yönetimine atfen Kanunî Sultan Süleyman olarak da bilinmektedir) ile Hürrem Sultan‘dan 1521 yılında dünyaya gelen ilk oğlu Saruhan Sancak Beyi iken 1543’te Manisa Sarayı’nda 22 yaşında vefat eden Şehzade Mehmed adına yaptırılmıştır.

Babası Kanuni, Şehzade Mehmed’in eğitimle o kadar ilgiliydi ki onu Saruhan Sancağı’na atadıktan sonra tahttan feragat edip tahtı en sevdiği şehzadesine bırakmak istiyordu. Ancak şehzadenin ani ölümüyle sarsılan Kanuni şehzadeler güzidesi oğlu adına 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan‘a İstanbul’da Şehzadebaşı Camisini yaptırmıştır.

Şehzade Camii İstanbul
Şehzade Camii İstanbul

Kanuni Sultan Süleyman Oğlunun vefatı ve Camii’nin tamamlanması ardından Kırk gün kesintisiz olarak oğlunun mezarına gidip dualar okuduğu bile söylenir. Hadika’nın belirttiğine göre türbe üzerine teberrüken bir taht konulmuştur.

Şehzade Mehmed’in mezarı İstanbul’daki Şehzadebaşı Camisinde yer almaktadır.

Türbenin en baş tarafında Şehzade Mehmed, orta tarafında kızı Hümaşah Sultan, en son tarafta ise küçük kardeşi Şehzade Cihangir yatmaktadır. Camii’nin dış tarafında da kız kardeşi Mihrimah Sultan’ın kocası olan Rüstem Paşa’nın mezarı yer almaktadır.

Şehzade Camii Fatih

Fatih Şehzade Camii
Fatih Şehzade Camii

1. Süleyman’ın (Kanuni) kendinden sonra padişah olmasını dilediği Şehzade Mehmed’in anısına adadığı bu caminin Şehzade Mehmed öldükten sonra onun için yapıldığı ya da ondan önce başladığı konusunda kesinleşmemiş tartışmalar vardır.

İbrahim Peçevi, Şehzade Mehmed’in ölümünü seferden dönerken Edirne’de duyan Kanuni Sultan Süleyman’ın, cenazenin Manisa’dan getirilmesini emrettiğini, 18 Şaban 950/16 Ekim 1543’te İstanbul’da Bayezid Camii’ndeki cenaze namazından sonra, o dönemi yaşamış ihtiyarlardan duyduğuna göre, daha önce yapımına başlanmış ve temeli yer üstüne çıkmış olan caminin kıble tarafına getirilip gömüldüğünü ve ondan sonra caminin Şehzade Mehmed adına tamamlandığını yazmaktadır.

Cami hakkında bilgi, iç dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Şehzade Cami
Kalenderhane Mah.
34134 Fatih İSTANBUL
TÜRKİYE
Açılış Tarihi: 1548
Mimarı: Mimar Sinan
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 2
Cami Görevlilileri:

Kemal KIZKIN

Kemal KIZKIN
İmam Hatip

Ercan ÇAKIROĞLU

Ercan ÇAKIROĞLU
İmam Hatip

Temel ERBAY

Temel ERBAY
Müezzin

Oğuzhan BAHADIR

Oğuzhan BAHADIR
Müezzin

Yakınlardaki Camiiler.
Ali Paşa Cami
Burmalı Cami
Kaptanı Derya İbrahim Paşa Cami
Bıçakçı Alaaddin Cami
Damat İbrahim Paşa Cami
Dülgerzade Cami
Hamamı Muhittin Cami
Hoşkadem Cami
Hüsambey Tezgagçılar Cami
Kalenderhana Cami
Kaptanı Derya İbrahim Paşa Cami
Kemal Paşa Cami
Kızılminare Cami
Kirazlı Mescit Cami
Laleli Cami
Manisalı Mehmet Paşa Cami
Masihpaşa Cami
Molla Hüssev Paşa Cami
Mimar Sinan Cami
Nusretiye Cami
Softa Hatip Cami
Süleymaniye Cami
Pertevniyal Valide Sultan Cami
Vefa Cami

Şehzade Cami Tarihçesi

İstanbul Fatih ilçesinde Şehzadebaşı caddesinde, İstanbul Belediye Sarayı’nın karşısında bulunan meşhur cami, genç yaşta vefat eden oğlu Şehzade Mehmet için Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan külliye içindedir.

Osmanlı İmparatorluğu devrinin büyük mimarı Mimar Sinan dünyaca Koca Sinan ve “Great Architect Sinan” olarak tanınmaktadır. Mimar Sinan’ın çıraklık eserimdir dediği yapımına 1543 yılında başlanan ve 1548 yılında tamamlanan meşhur tarihi Şehzade Camidir.

İstanbul Şehzade Külliyesi

Tarihi Yarımada içerisinde, bulunduğu semte adını veren külliye Fatih ilçesinde Şehzadebaşı’ndadır. Mimar Sinan’ın inşa ettiği ilk selatin (sultanlar) külliyesidir.

Bu külliye, caminin yanısıra imaret, tabhane, medreseler ve mektepler oluşmaktadır. Bunlardan halen dispanser olarak kullanılan imaret ile mektep avlu dışında olup cami, medrese, tabhane ve türbeleri bir avlu çevirmektedir. Beş kapıdan girilen avlunun duvarları pencerelidir.

Şehir merkezinde bulunan Şehzade Cami, medrese, türbe, tabhane ve imaretten oluşan külliye içerisinde yer almaktadır. Tarzında tek olan iki minaresinin süslemeleriyle dikkati çekmektedir.

Şehzade Cami Mimari Yapısı

Şehzade Camii’nin planı kare şeklindedir ve üzerini 18.42 metre çapında bir orta kubbe ve bu kubbenin tesirini tamamlayıp devam ettirmek üzere dört büyük yarım kubbe örtmektedir. Büyük kubbe 4 fil ayağı üzerine oturmaktadır. Ayrıca caminin dört köşesinde birer küçük kubbe yer almaktadır.

Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi vardır. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokaktadır.

Şehzade Cami Türbesi

Şehzade türbesinin içi rengârenk çinilerle doludur. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir yatar, solunda Hümaşah Sultan. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa’nın türbesi bulunur. Diğer şehzade türbeleri Vefa tarafındadır. Dış avluda Destari Mustafa Paşa’nın türbesi vardır.

Şehzade camii haziresi, sayı itibariyle birçok türbeyi içine almaktadır. Özellikle Şehzade Mehmet Türbesi süsleme ve bezeme bakımından Mimar Sinan’ın özenerek yaptığı bir abidedir. Sekiz köşeli bir plan üzerine yapılmış olup, her cephede altlı ve üslü pencereler bulunmaktadır.

Cami Mimari Yapısı

Hünkâr mahfili harimin solunda sütunlar üzerindedir. Minber ve mihrab saf mermerden sanatkârane işlenmiş olup kafesli ve parmaklıklıdır. Yine büyük bir sanat eseri olan müezzin mahfili sekiz sütün üzerinde durmaktadır. Camiye üç ayrı kapıdan girilir. Ortadaki cümle kapısının üzerinde bir kitabe yer alır. Bu kitabede “Mabed-i Ümmet-i Resul-i Mubin sene 955” yazılıdır.

Cami avlusu 12 sütuna dayanan 16 kubbe ile çevrilidir. Buradaki kalem işleri çok nefistir. Avlunun ortasındaki şadırvan, işçiliği ile dikkati çeker.

Caminin sağ ve solundaki ikişer şerefeli iki minare, adeta Mimar Sinan’ın üstatlığının bir göstergesidir. Her minare çeşitli şekillerde güzel bir biçimde işlenmiştir.

İstanbul Şehzade Camii

Tabhane: Osmanlı imparatorluk’unda misafirhane yapılarına denir.
Sanatkârane: San’atlı olarak, özenip maharetle yapılmak suretiyle, sanatkâra yakışır şekilde.
Minber: Camide hatibin hutbe okumasına mahsus kürsü. Camilerde vaaz veren kişinin çıkıp hutbe okuduğu, kapısı, merdiveni, sahanlığı olan üstü külâhlı yer.
Mihrap: Camide Kâbe yönünü gösteren, duvarda bulunan ve imama ayrılmış olan oyuk veya girintili imamın namaz kılarken cemaatin önünde durduğu yer.

Şehzadebaşı, Cami

Etiektler: Şehzade Mehmet Cami, İstanbul, Saraçhane, Fatih, ilçesinde, Şehzadebaşı, Camisi, nerede, harita, Şehzadebaşı Camii, adresi, iletişim, tarihi, bilgileri, resimler, fotoğraf, genel bilgi, nerededir, kim tarafından yaptırıldı, mimarisi, kim, Camiyi, yaptırdı, haritası, konum bilgileri,

İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi

İstanbul Şehzade Camii hakkında bilgi; Şehzade Mehmet Cami, Şehzadebaşı Cami olarakda bilinir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşısındadır. Şehzade Cami Fatih, Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>