Anasayfa / Genel / Konya Kapu Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Kapu Cami
Kapu Cami

Konya Kapu Camii hakkında bilgi Camiiler.com

Konya Kapu Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (99.17%)
193 oy verildi.

Kapu Camii Konya’da Odun Pazarı semtinde, Sarraflar Caddesi üzerinde bulunan bu tarihi Osmanlı cami Kapı Cami olarak da telaffuz edilmektedir. Konya’da yapılmış olan Osmanlı camilerinin en büyüklerinden biri olup, Asıl adı “İhyaiyye Camii” olan ancak, eski Konya Kalesinin Atpazarı Kapısı ile Telli Kapısı arasında bulunduğundan dolayı “Kapu Cami” adı ile tanınan tarihi yapı.

Konya’daki tarihi eserler

Konya ve Konya’daki tarihi eserlerin tanıtıldığı pek çok yayında ele alınmakta olan, Şerafeddin, Sultan Selim ve Aziziye camileri ile tarihî Kapı Camii Konya çarşısının ve kent siluetinin en önemli öğelerinden sayılmaktadır.

Kapu Camii yapılış tarihi

Kapu Camii
Kapu Camii

Camiyi ilk olarak Mevlâna’nın torunlarından 1658 yılında Mevlevi Dergahı Postnişinlerinden Hasanoğlu Şeyh Hüseyin Çelebi tarafından yapılmıştır.

Kapu Camii Tarihçesi

1811 yılında harap olan ilk cami, Eşenlerli Köse Müftü adıyla bilinen “Abdurrahman Efendi” tarafından yenilenmiştir.

Ancak cami 1867 Konya Çarşısı yangınında cami ile birlikte çevresindeki vakıf dükkânları ile birlikte tamamen yanmıştır.

Bu olaydan sonra 1868’de cami üçüncü kez yapılmıştır. Taş malzemeden yapılmış olan bugünkü cami inşa edilmiştir. Tekrar inşa edilen cami aslını tamamen yitirmiştir.

Bugünkü caminin kapı kemeri üzerindeki kitabesinden banisinin ismi yazılı olmamakla birlikte 1868’de yapıldığı yazılıdır. Kapı Caminin yeni inşasına dair 1285 H. (1868 M) tarihli kitabesi taç kapısı üzerinde yer almaktadır.

Kapu Cami Özellikleri

Kapu Cami Konya
Kapu Cami Konya

Konya’da yer alan Osmanlı Dönemine ait camilerinin en büyüğünden biri olan Kapu Cami (İhyaiyye Cami), düzgün kesme taştan yapılmıştır.

Caminin önünde 10 mermer sütuna istinat eden yüksek bir son cemaat mahalli ve basık kemerli bir cümle kapısı vardır.

Son cemaat yerindeki sütunlar birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmıştır.

Ayrıca doğu ve batı yönlerinde de birer kapısı bulunmaktadır.

Kapu Cami Mimarisi
Kapu Camii Konya
Kapu Camii Konya

Kesme taşlardan inşa edilen cami klasik Osmanlı cami mimarisi özellikleri taşımaktadır.

Caminin ibadet mekânının üzeri içten sekiz kubbe, dıştan da çatı ile örtülüdür.

Kapı Cami iç mekanı

Mihrabı taş, minberi ahşaptan ve sadedir. Ayrıca doğu ve batı yönlerinde de birer kapısı daha vardır.

Yanında ki minarenin şerefeye kadar olan bölümü taştan, üzeri de tuğladandır. Şerefe ile külah arasında da çini kuşaklara yer verilmiştir.

Konya Kapu Camii hakkında bilgi

Kapı Cami
Kapı Cami

Kapu Caminin batısındaki şadırvanı Müftü Seyyid Abdurrahman tarafından 1812 yılında yaptırılmıştır.

Kapı Cami ve bölümleri hakkında bilgi

Kapu Cami Konya, Cami hakkında bilgi, Cami iç, dış fotoğrafları eklemek isteyenler, Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Konya’daki Tarihi Camiler

Alâeddin Cami, Aziziye Cami, Eşrefoğlu Cami, İmaret Cami, İplikçi Cami, Hacı Veyiszade Cami, Hoca Ahmed Fakih Cami, Sadrettin Konevi Cami, Selimiye Cami, Sahip Ata Cami, Şemsi-i Tebrizi Camii ve Türbesi, Şerafettin Cami, Ulu Camii

Konya Çarşısı Yangını 1867

27 Eylül 1867 Cuma gününü 28 Eylül 1867 Cumartesi gününe bağlayan gece, sabah saat 7 sıralarında İhyaiyye Camii (Kapı Cami) yakınlarında başlayan, yangın neticesinde Konya çarşısında 872 büyük ve küçük dükkânlarla beraber Konya’nın iki önemli camisi Kapu Cami ve yine aynı mevkide bulunan “Yüksek Camii” olarak da anılan “Şeyh Ahmet Efendi Camileri” (yerine daha sonra bugünkü “Aziziye Camii” inşa edilmiştir.) kullanılamaz hale gelmiştir.

1867 yangınından sonra yeniden inşa edilen Kapı Cami’nin inşaatına tam olarak ne zaman başlandığı ve yapının ne zaman tamamlandığı hakkında kesin bir tarih tespit edilememiştir.

Vilayet mühendisi Yüzbaşı Hadi Efendi ile mimar kalfaları ve vakıf görevlilerinden oluşan bir heyet tarafından 28 Eylül 1867 tarihinde yangın mahallinde inceleme yapılarak Kapı Cami’nin yeniden inşası için bir keşif defteri hazırlanmıştır.

Etiketler: Konya’daki Tarihi Camiler, Kapı Camii Konya, Konya camileri, Konyadaki camiler, listesi, Kapı Camii Konya, ne zaman yapıldı, Kapu Cami Konya tarihi yerleri, Konya camileri listesi, Camiiler.com

Kapı Cami Konya

Kapı Cami bölümleri, Konya tarihi camileri, adres, telefon, bilgi, iletişim, konum bilgileri, Kapu camii nerede, fotoğrafları, Konyadaki Camiler listesi, Kapı camii yapılış tarihi, Kapu Camii Konyahakkında detaylı bilgi, Kapu cami hakkında bilgi, Kapı cami hocası, Kapı camii müezzini, Kapı Cami din görevlileri, hakkında bilgiler, Kapu cami nerede, Kapu cami ne zaman yapıldı, hakkında kısa bilgiler, Konya Kapu Camii Hakkında Bilgi, Camiiler.com

konya kapu camii hakkında bilgi, camiiler, kapu cami konya, tarihi osmanlı cami, kapı cami, hakkında bilgi, konya kapı camii, kapu cami tarihi, kapu camii konya, ihyaiyye camii, osmanlı camileri, konya’daki tarihi camiler, konya kapu camii, kapı camii konya, ihyaiyye cami, cami hakkında bilgi, kapı camii, yapılış tarihi, konya camileri, konya’daki tarihi eserler. Camiiler.com

Kapu cami tarihi, özellikleri, vikipedi, Osmanlı camileri, Camilerimizin isimleri, tarihçeleri, resimleri, Camilerin bulundukları yerlerin haritaları, Dünyadaki Camii ve Ülkemizdeki Camilerin Tarihçeleri, Eski, Tarihi Camilerimiz fotoğrafları, tarihi Osmanlı Camileri, Türkiyede Camiler nerede, nasıl gidilir, yol tarifleri, Kapı Cami Konya, Adresleri, Haritaları, Camiler hakkında bilgi rehberi. Konya Kapu Camii Hakkında Bilgi – Camiiler.com

Cami hakkında bilgi, iç dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Kapu Cami
Şükran Mah.
42200 Alaaddin/Konya
TÜRKİYE
1. Yapılış Tarihi: 1658
2. Yapılış Tarihi: 1811
3. Yapılış Tarihi: 1868
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:
Cami İmamı
Cami Müezzini

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>