Anasayfa / Genel / Konya Yanık Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Konya Yanık Camii
Konya Yanık Camii

Konya Yanık Camii hakkında bilgi Camiiler.com

Konya Yanık Camii hakkında bilgi Camiiler.com
Oy ver DESTEK OL
5 (99.81%)
215 oy verildi.

Yanık Camii Konya Mevlana müzesi ne 2,5 km uzaklıkta olup, Karatay İlçesinde, Hacı Hasan mahallesi Sedirler caddesinin sonunda yer alan tarihi yapının yaptıranı ve mimarı bilinmemektedir. Bugünkü yapı, 20. yüzyılın başlarında yaptırılmıştır.

Konya Yanık Camii hakkında bilgi

Ancak aynı yerde 1646 yılında, Kenan Dede Mescidi olarak anılan bir yapının varlığı bilinmektedir.

Konya Yanık Caminin mimari özellikleri

Dıştan dışa 11.50 x 22.05 m ebadındaki dikdörtgen planlı yapı, mihraba dikey istikamette uzanmaktadır.

Yanık Camii Konya

Konya Yanık Cami
Konya Yanık Cami

Kerrpiç malzemeden yığma tekniğinde yapılan caminin üzeri dıştan kırma çatı ile örtülüdür. Kuzey cephesinde yer alan yenilenmiş bir son cemaat yerinden geçilerek girilen harim, her birinde dört ahşap direğn yer aldığı iki sütun sırasıyla üç sahana ayrılmıştır.

Yanık Camii Konya

Orta sahın yan sahınlara göre yüksek tutulmuş, yan sahınların üzerini örten silindirik krişlerin uçları yontularak hareketlendirilmiştir..

Yanık Cami Konya

Harim güneyde altta ve üstte iki, doğuda altta ve üstte dörder, batıda altta üç üstte dört ve kuzey cephede iki pencere ile aydınlatılmıştır.

Son cemaat yerinde altta ve üstte üçer olmak üzere altı pencere bulunmaktadır.

Konya Yanık Cami Özellikleri

Yanık Camii
Hacı Hasan Mah.
42030 Konya
TÜRKİYE
Yapılış Tarihi: ?
Kapasite: ? kişi
Minare sayısı: 1
Cami Görevlilileri:
Cami İmamı
?
Cami Müezzini
?

Konya Yanık Caminin özgün alçı mihrabı, bezeme açısından en yoğun alandır, Minber yenilenmiştir. Harimin kuzeyinde mihrap istikametinde bir çıkması bulunan mahfil bulunmaktadır.

Yanık Cami Konya hakkında bilgi, iç dış cami fotoğrafları eklemek isteyenler Yorum yaparak veya iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirler.

Konya’da Tarihi Camiler

Alâeddin Camii
Aziziye Camii
İplikçi Camii
Kadı Mürsel Camii
Kapu Camii
Nakiboğlu Camii
Sadrettin Konevi Camii
Sahipata Camii
Selimiye Camii
Şems-i Tebrizi Camii
Şerafettin Camii
Tursunoğlu Camii

Yanık Camii (Arap Camii) Ardahan

Ardahan şehri merkez Halilefendi Mahallesi’nde Yanık Camii‘nin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir.

Ermeni Taşnak çeteleri tarafından yapılan katliam nedeniyle, Arap Camii ismi tadilattan sonra Yanık Camii olarak değiştirildi.

Ardahan Kalesi eteklerindeki Arap Camii, ermeni taşnak çetecileri tarafından 3 Ocak 1917 tarihinde namaz kılan 373 Müslüman Türk’ü ateşe verdikleri cami ile birlikte yakarak katlettiler.

Ermeni vahşetinin canlı tanığı olan bu camiinin ismi 1917’deki bu insanlık dışı olay nedeniyle Yanık Camii olarak değiştirilmiştir.

Yanık Cami Katliamı

Ermeniler’in büyük katliam yaptıkları Yanık Camii‘de toplu halde Türkler’e ait kemiklere rastlandı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Ardahan’da kazı çalışmalarının yapıldığını söyledi. 1’inci Dünya Savaşı’nda Ermeni Taşnak çetelerinin Yanık Camii olarak bilinen yerde yaptıkları katliamı ortaya çıkarmak için çalışmaların sürdüğünü belirten Necmettin Alp, 80 metrekarelik alanda kazı yapılacağını bildirdi. Deniz BAŞLI / ARDAHAN-DHA

Türkiyede Tarihi Camiiler

Ülkemizde; Yanık Cami Konya şehri yanında, Isparta şehrinde Yanık Cami ve Ardahan ilinde Yanık Cami (eski ismi Arap Camii) isminde camilerimiz vardır.

Etiketler: Konya Yanık Camii Hakkında Bilgi – Camiiler.com, Yanık Cami Konya, Caminin mimari özellikleri, Konya Yanık Camii, Yanık Camii nerede, nasıl gidilir, harita, adresi, Konya Yanık Cami nerede, Yanık Camii Konya, Kenan Dede Mescidi,  Yanık Cami Haritası, Cami özellikleri,

Konya Yanık Cami

Konya Yanık Camii Hakkında Bilgi; Yanık Cami Konya Mevlana müzesi ne 2,5 km uzaklıkta. Yanık Cami Özellikleri, harita, adresi, nerede, bilgi. Tarihi, Yanık Cami Konya, adres tarifi, wikipedia, bilgileri, Yanık Cami Adresi, yol tarifi, iletişim bilgileri, Yanık camii Konya, wiki, hakkında bilgiler, Kenan Dede Yanık cami Ardahan, Sedirler Yanık cami, Konya Yanık Camii Hakkında Bilgi – Camiiler.com

Camilerimiz, Medrese ve Türbeler hakkında genel bilgiler, Camilerimizin isimleri, listesi, tarihçeleri, özellikleri, resimleri, Camilerin bulundukları yerlerin haritaları, Camiiler, Dünyadaki ve Ülkemizdeki Camilerin Tarihçeleri, Tarihi Camilerimiz fotoğrafları, Türkiyede Camiler nerede, nasıl gidilir, yol tarifleri, Adresleri, Haritaları, Camiler hakkında bilgi rehberi. Camiler hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Camiiler.com

Hakkında Camiiler com

camiiler com
Cami Hakkında Bilgi Rehberi; Tarihi Camiler, Camiler listesi, Camilerin bölümleri, Cami Nedir? isimleri ve genel özellikleri. Caminin Önemi, Camii Minaresi ve Şerefesi, Cami ve Mescidlere Dair Terimler ve Anlamları. Cami ve Mescid Nedir? Cami Görevlileri. Camii isimleri. Türkiye'de Camiler ve Dünyadaki Camiler özellikleri, listesi. Camilerin tarihçesi, künyesi, adresi. İmam, Cemaat, Müezzin, Mihrap, Ezan, Camii ne demek, Türkiyedeki Camiler Hakkında Bilgi. Camii fotoğrafları, Camilerin resmi, sitesi. Cami Rehberi. www.camiiler.com

Check Also

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın Eylemi

Cami Yapılmasın EylemiOy ver DESTEK OL5 (100%)16 oy verildi. Üniversitelilerden kampüse “Cami yapılmasın eylemi” 03 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>