Anasayfa / Mimar Sinan Eserleri

Mimar Sinan Eserleri

Mimar Sinan veya Koca Mi’mâr Sinân Âğâ (Sinaneddin Yusuf – Abdulmennan oğlu Sinan (Osmanlı Türkçesi: قوجه معمار سنان آغا), Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi.

Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, “ustalık eserim” dediği Edirne ilindeki Selimiye Camisi Dünya Kültür Mirası listesindedir.

Sinaneddin Yusuf, Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya gelmiştir. 1511 yılında 9. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a gelmiş Yeniçeri Ocağına alınmıştır.

1538 yılında Hassa başmimarı olan Sinan, baş mimarlık görevini I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat zamanında 49 yıl süre ile yapmıştır.

Doğum Tarihi: 29 Mayıs 1489 Ağırnas KAYSERİ
Ölüm Tarihi: 17 Temmuz 1588 (99 yaşında) İSTANBUL

Mimar Sinan Eserleri

Camiler, Mescitler, Medreseler, Külliyeler, Dârülkurrâlar, Türbeler, İmâretler, Dârüşşifâlar, Köprüler, Su Yolları Kemerleri, Saraylar, Kervansaraylar, Mahzenler, Hamamlar olmak üzere bir çok tarihi eserleri ile geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır.

Frank Lloyd Wright diyor ki, “Dünyada tarihe kalacak tek bir mimar vardır, o da Mimar Sinan”. Michelangelo San Pietro’yu yaptı, kubbesi çöktü. Ama Sinan’ın yapıları sonsuzlukla yarış ediyor.

1976 yılında Uluslararası Astronomi Birliği aldığı kararla Merkür’deki bir krater Sinan Krateri olarak isimlendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<\/body>